13 Aralık 2002 Cuma 00:00
Mali Milat kalkıyor ?mini gelir paketi' geliyor
Mali Milat uygulamasını kaldıran ve vergiyle ilgili farklı alanlarda bir dizi değişiklik yaparak, hükümete gelir arttırıcı yeni düzenlemeler getiren kanun tasarısı, Bakanlar Kurulu'ndan çıkarak TBMM'ye gönderildi. Gelirin tanımını genişleterek, "Nereden Buldun ?" sorusuna imkan tanıyan ve 1 Ocak 2003'den itibaren yürürlüğe girecek olan Mali Milat, bu tasarı ile yürürlüğe girmeden kaldırılıyor. Deprem Vergisi kanunuyla getirilen, ekonomik krizden sonra 2002 sonuna kadar uzatılan üst kurulların gelirlerinden bütçeye pay ayrılması hükmü, 'sürekli ve aylık hale getiriliyor. Süresi 31 Aralık 2002'de sona erecek olan yasa maddesine göre, bağımsız üst kurulların bu yıl sonuna kadar birikecek faiz, repo, pay, alım?satım farkı ve diğer adlarla sağladığı her türlü gelir, belli oranlar üzerinden bütçeye gelir kaydedilecekti. Ancak TBMM'ye sevkedilen yeni tasarıyla, sözkonusu maddede radikal bir değişiklik yapılarak, ''1.1.2003 tarihinden itibaren her ay itibariyle oluşacak brüt gelirler'' ibaresi~|~ eklendi. Bu tasarı yasalaşırsa, üst kurullar, gelecek yıldan itibaren her ay gelirlerinin oranı daha sonra saptanacak bir bölümünü Maliye Bakanlığı'nın Merkez Bankası'ndaki hesabına yatıracaklar. Deprem Vergisi kanunuyla 'bir defaya mahsus' olmak üzere getirilip krizden sonra 2002 sonuna kadar süresi uzatılan Özel İletişim Vergisi ile Özel İşlem Vergisi'nin süresi bir kez daha uzatılıyor.

İletişim vergisine devam

Tasarının içine cep telefonu vergisinin 2005 sonuna kadar uzatılması hükmü konuldu. Tasarıyla Bakanlar Kurulu'nun Özel İşlem Vergisi'ni 10 kat olan arttırma yetkisi 20 kata çıkarılıyor. Tasarı ile yeni çıkan şans oyunları da 'Eğitime Katkı Payı' mevzuatına dahil edildi. Tasarı yasalaşırsa, hisse senetlerinden elde edilen gelire muafiyet yoluyla borsaya sağlanan vergi desteği aynen sürecek. ? Üst kurul gelirlerinden bütçeye aylık pay alınacak. ? Özel İletişim Vergisi üç yıl uzatılıyor ?Eğitime katkı payının kapsamı genişliyor. ? İMKB'ye vergi desteği sürüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.