12 Mayıs 2007 Cumartesi 00:00
Maliye ile DPT'nin verileri  birbirini tutmuyor
Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı'nın ürettiği yerel yönetim verileri birbirini tutmuyor ~|~

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı'nın ürettiği yerel yönetim verileri arasında, giderde yüzde 42, gelirde ise yüzde 33.7'ye ulaşan farklar bulunduğunu belirterek, taraflardan konuya açıklık getirilmesini istedi.

TEPAV İstikrar Enstitüsü'nün hazırladığı Mali İzleme Raporu Mart ayı bütçe sonuçları yayımlandı. Raporda, Maliye Bakanlığı'nın nisan ayı içinde yerel yönetimlere ait gelir?gider ve ayrıntılı mali tabloları yayınlanmaya başladığı hatırlatıldı. Raporda, "Herşeyden önce Mali İzleme Raporları'nda merkezi yönetim hesapları açısından mali saydamlık dışı uygulamaları konusunda sıkça eleştiri konusu yaptığımız Maliye Bakanlığı'nın, yerel yönetimlerin hesapları konusunda yaptığı bu çalışma ve raporlamayı bir başlangıç olarak olumlu karşıladığımızı belirtmek istiyoruz" denildi.

Maliye ve DPT rakamları çok farklı

Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) yerel yönetim verilerinin birbiriyle karşılaştırılmasından ne gibi sonuçlar çıkarılabileceğinin ele alınan raporda, ilk dikkati çeken noktanın, Maliye Bakanlığı verilerindeki gider rakamlarının DPT verilerindeki gider rakamlarından yüzde 42 daha büyük olduğu vurgulandı. Gelirde ise bu farkın yüzde 33.7'ye ulaştığına dikkat çekilen raporda, şu tespitlere yer verildi:
"Dolayısı ile iki kurumun harcama ve gelir verilerinde aynı döneme ait olarak çok ciddi farklar vardır. Her ne kadar DPT verilerinin 2006 yılı için gerçekleşme tahmini olması söz konusu ise de, aradaki farkın bu denli yüksek olması akla bazı soru işaretleri getirmektedir. DPT'nin anket yoluyla topladığı verilerin gerçek durumu yüzde 90 oranında yansıttığı görüşü, aradaki yüzde 35?40 civarındaki bu farklar karşısında geçerliliğini ciddi bir biçimde yitirmektedir."

Kuşkuların giderilmesi istendi

Raporda, konuyla ilgili soru işaretleri şöyle sıralandı :
"?DPT verileri gerçeği yansıtmamakta ve şimdiye kadar DPT'nin anket yoluyla topladığı verilerden hareketle yapılan kamu sektörü borçlanma gereği hesapları yanıltıcı mı olmaktadır? Nitekim DPT'nin fazla verdiğini ilan ettiği yerel yönetim bütçe dengesi Maliye Bakanlığı verilerine göre açık vermektedir.
?DPT'ce hesaplanan yerel yönetim harcamalarının çok üzerinde bir yerel yönetim harcaması yapılmaktadır. O halde merkezi yönetim bütçesi kısılırken harcamalar geniş ölçüde yerel yönetimler üzerine kaydırılmakta ve DPT hesapları bunu tam anlamı ile yansıtmamakta mıdır? Ortada anketlerden kaynaklanan bir metodolojik hata mı vardır?
?Esasında DPT anket verileri ile Maliye Bakanlığı verileri birbiri ile ufak sapmalar dışında aynı olmakla beraber, DPT verilerine müdahale mi yapılmaktadır? "
TEPAV Raporu'nda, Merkezi Yönetim Bütçesinin saydamlığı konusundaki endişelerin yanı sıra, yerel yönetim hesaplarında şimdiye kadar uygulanan hesaplama yönteminin saydamlığı konusundaki bu kuşkuların da ilgililer tarafından yapılacak açıklamalarla giderilmesi gerektiği vurgulandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137