09 Temmuz 2006 Pazar 00:00
Manipülasyon 7 yıl hapis!
Sermaye Piyasası Kurulu'nun hazırladığı yeni kanun taslağında piyasa manipülasyonuna verilen cezalar arttırılıyor. Hangi suça ne kadar ceza öngörülüyor? ~|~
Borsa operasyonu ile gündeme gelen piyasa manipülasyonuna verilen cezalar artırılıyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan yeni Sermaye Piyasası Kanunu Taslağı'nda halen 5 yıla kadar olan hapis cezalarının 7 yıla, para cezalarının da 25 bin YTL'den 125 bin YTL'ye çıkarılması öngörülüyor. Taslağa göre, piyasa manipülasyonu düzenlemesi altında; finansal araçların fiyat istikrarının sağlanmasına, piyasa yapıcılığına ve finansal aracın arz veya talep miktarına ya da fiyatına ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim veren, vermesi muhtemel olanlara yaptırım uygulanacak. Ayrıca, fiyatların normal olmayan veya yapay bir seviyeye ulaşmasını sağlayan işlemler gerçekleştiren veya emirler veren gerçek kişilerle, tüzel kişilerin işlem yapma kararını veren yetkilileri ve bunlarla birlikte hareket edenler da cezalandırılacak. Söz konusu fiilleri işleyenler hakkında, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 50 bin YTL'den 125 bin YTL'ye kadar ağır para cezası uygulanacak.

Gerçeğe aykırı bilgiye de 7 yıl
Taslağın gerçeğe aykırı bilgi yaymaya ilişkin hükmünde, borsalarda işlem gören finansal araçların fiyatını etkileyebilecek nitelikteki; açıklamakla yükümlü oldukları bilgiyi açıklamayan veya yalan, yanlış, yanıltıcı, mesnetsiz olduğunu bildiği veya bilmesi gerektiği halde bu nitelikteki bilgi veren; haber yayan ya da yorum yapan kişiler ile bunlarla birlikte hareket edenler cezalandırılacak. Sayılan suçları işleyenlere, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 50 bin YTL'den 125 bin YTL'ye kadar ağır para cezası verilecek. İçerden öğrenenlerin ticaretinde de aynı oranda ceza uygulanacak. Ceza kapsamına şunlar girecek: "İçeriden öğrenenlerin ticareti suçunu işleyen ihraççılar, sermaye piyasası kurumları veya bunlara bağlı veya bunlara hakim işletmelerin yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, yöneticileri, denetçileri, diğer personeli, ortakları ve bunların dışında işleri, meslekleri veya görevlerini ifa etmeleri sırasında veya cezai yaptırım gerektiren bir fiil nedeniyle bilgi sahibi olan gerçek kişiler ile, tüzel kişilerin işlem yapma kararını veren yetkilileri, sahip oldukları bilginin içeriden öğrenilen bilgi olduğunu bilen veya bilmesi gereken diğer gerçek veya tüzel kişiler."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137