05 Ekim 2006 Perşembe 00:00
MB'den kriz sinyali
ABD ekonomisinde beklenen hızlı yavaşlama riskinin gözardı edilmemesi gerektiğini bildiren Merkez Bankası, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde mali piyasalarda dalgalanmaların olabileceği uyarısını yaptı ~|~

Banka, piyasalarda ekonomik temellerle örtüşmeyen beklenmedik ve ani büyük dalgalanmalar olması halinde, ikincil piyasadaki kısa vadeli faizlerin yüzde 17.50?21.50 aralığında olmak koşuluyla geçici olarak yüzde 17.50'nin üzerinde oluşmasına izin verilebileceğini açıkladı. ABD ekonomisinde beklenen hızlı yavaşlama riskinin gözardı edilmemesi gerektiğini bildiren Merkez Bankası, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde mali piyasalarda dalgalanmaların olabileceği uyarısını yaptı.
Merkez Bankası, Para Politikası Kurulunun 26 Eylül'de yaptığı toplantıdaki değerlendirme özetlerini açıkladı. Kurulun, gelecek aylarda olası enflasyon dalgalanmalarına karşı kamuoyunun önceden hazırlanmasının yaralı olacağını düşündüğü kaydedilen açıklamada, ekimde enflasyonda geçici bir yükseliş görülebileceği belirtildi. Ramazan ayı nedeniyle özellikle işlenmiş gıda fiyatlarında yüksek artışlar gözlenebildiğine dikkat çekilen açıklamada bu yıl Ramazan etkisinin daha çok ekim ayında görüleceği kaydedildi.

İç talep yavaşlıyor
Enflasyonu etkileyen artışlar değerlendirilirken, son dönemde açıklanan verilerin görünümdeki kısmi iyileşmenin sürdüğünü gösterdiği anlatılan açıklamada, faiz oranlarındaki yükselişin kredi talebini azaltırken, risk alma eğilimini zayıflaması ve piyasadaki fazla likiditenin daralmasının kredi arzını sınırlandırdığı belirtildi. İç talebe ilişkin göstergelerin dikkate değer bir yavaşlamaya işaret ettiği ve dış talebin göreli olarak güçlü seyrettiği kaydedildi.

Riskler
Orta vadeli enflasyon bekleyişlerindeki iyileşmenin eylülde devam ettiği vurgulanan açıklamada, genel olarak bakıldığında, enflasyondaki düşüş sürecinin devam edeceğine ilişkin inancın sürdüğü belirtildi. Ancak orta vadeli enflasyon bekleyişlerinin hedeflerin belirgin olarak üzerinde seyretmesinin, ücret ve fiyat belirlemede bir risk unsuru olarak ortaya çıktığı kaydedildi. Özellikle, iki yıl sonrasına dair enflasyon bekleyişlerinin yüksek seyretmeye devam etmesinin, dikkatle izlenmesi gereken bir durum olarak değerlendirildiği anlatıldı.

Dalgalanma olabilir
Yakın dönemde yapılan analizlerin, orta vadeli perspektifte ABD ekonomisinde beklenenden hızlı yavaşlama riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret ettiği kaydedilen değerlendirmede,"Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde kısa vadede risk algılaması artacak ve mali piyasalarda dalgalanmalar olabilecektir; ancak böyle bir durumda orta vadede dış talep belirgin olarak azalacağından, gelişmekte olan ülkelerin para politikasındaki sıkılaşmanın durması hatta tersine dönmesi söz konusu olabilecektir" denildi.

Para politikası
Para Politikası Kurulu'nun bu değerlendirmeleri yaparak, faizlerin değiştirilmemesine karar verdiği belirtilen açıklamada, enflasyon görünümündeki kısmi iyileşmeye rağmen, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu düzeylere ulaşmış olmaması ve gerek emtia fiyatları gerekse uluslararası likidite koşullarına ilişkin belirsizliklerin devam etmesinin, orta vadeli perspektifte ihtiyatlı olma gereğini de beraberinde getirdiği anlatıldı.

Kurulun, 2007 yılı sonunda hedefe yakınsanabilmesi için temkinli duruşun bir süre daha devam etmesi gerektiğini düşündüğü vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
"Merkez Bankası, orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin gözlenmesi halinde, ek parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacaktır. Kurul ek sıkılaştırmayı iki şekilde tanımlamaktadır:

?Enflasyonun orta vadede hedeflerden uzun süreli sapmalar göstermesine yol açacak bir gelişmenin ortaya çıkması halinde, Para Politikası Kurulunun, enflasyon hedeflemesinin temel çerçevesiyle uyumlu olarak, politika faizlerini gözden geçirmesi söz konusu olabilecektir. Kurul, son dönemde enflasyon görünümündeki kısmi iyileşmeye rağmen bu tarz bir ek sıkılaştırma gereğinin tamamen ortadan kalktığı sinyalinin verilmesi için henüz erken olduğunu düşünmektedir.

?Bir sonraki Kurul toplantısından önce mali piyasalarda ekonomik temellerle örtüşmeyen beklenmedik ani ve büyük dalgalanmaların gözlenmesi halinde, ikincil piyasadaki kısa vadeli faizlerin mevcut politika faizleri olan 17.50?21.50 aralığında olmak üzere geçici olarak 17.50'den daha yüksek düzeylerde oluşmasına izin verilebilecektir."

Hükümete uyarı

Merkez Bankası gelecek dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin büyük bir olasılıkla gündemde olmaya devam edeceğini, kalıcı makroeokonomik istikrar yönünde atılan her adımın uluslararası konjonktürdeki olası değişimlerin hasarsız olarak atlatılmasına katkıda bulunacağını bildirdi. Avrupa Birliği'ne uyum ve yakınsama sürecinin devam etmesiyle ekonomik programa ilişkin yapısal düzenlemelerin planlandığı gibi kesintiye uğramaksızın hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığı uyarısını yapan Banka, hükümete, "bütçe harcama sınırlarına uyularak program dışı kamu fiyat ve vergi ayarlamalarına ihtiyaç bırakılmamasının, orta vadeli hedeflere ulaşılabilmesi açısından kritik önem taşıdığı" uyarısını yaptı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137