09 Ekim 2008 Perşembe 00:00
MEM, çiftçilere sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı sağlıyor
* Çiftçiye devlet tarafından tohum, fidan, gübre ve ilaç konularında yardım edilecektir. ~|~

 


* Çiftçilere sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı sağlanacaktır.

* Türkiye'de tarım alternatifsizdir. Onun için tarım ürünlerine alternatif aramak yerine, tarıma dayalı sanayinin kurulması teşvik edilecektir.
Bu amaçla devlet tarıma dayalı sanayi üzerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere proje mukabili sıfır faizli, gerekirse geri ödemesi üretim olarak alınabilecek kredi doğrudan verilecektir.

* Hükümet, bizzat pazarlama hususunda üreticilerimize öncülük edecektir. Dünyanın her yerinde pazar bulacaktır. Çiftçinin pazar problemi olmayacaktır.
* Ülkemizdeki tarıma uygun arazilerin envanteri çıkarılacak, iklim ve toprak özelliklerine göre uygun tarımsal ürün grupları belirlenecektir.

* Tarım tek başına bir sektör olarak değil, tarıma dayalı ilgili sanayi dalları ile bir bütün olarak alınacaktır. Bu amaç doğrultusunda tarım ürünlerinin son mamul haline getirilmesi için entegre sanayi kuruluşları teşvik edilecektir.
* Coğrafya, iklim, nüfus ile iç ve dış piyasa dengeleri göz önünde tutularak, tarım sektörünün üretim, miktar, çeşit, nitelik planlamaları ve AR?GE çalışmaları yapılacaktır.

* Atatürk'ün öncülüğünü yaptığı örnek tarım üretme çiftliklerinde modern tarım teknikleri ve ürün geliştirme yöntemleriyle çiftçiye örnek olacak çalışmalar yapılacaktır.
* Sanayileşme ve şehirleşmenin tarım arazilerini yok etmesi önlenecektir.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr.Tofik Guliyev / Azerbaycan Devlet İkt. Üniv.
MEM uzlaştırıcı
Pek çok sorunun çözümlenmesinde, kavranılmasında Prof.Dr. Haydar Baş'ın "Milli Ekonomi Modeli" özel bir önem taşıyor. Bu modelin insana verdiği değer çok büyük. Burada ekonomik menfaatler, diğer menfaatlerle uzlaşarak bir araya geliyor.
Modelin temeli sağlam
Milli Ekonomi Modeli'nin insanı merkeze oturtması, insanın ihtiyaçlarından yola çıkarak çözümler sunması oldukça önemli. Prof. Dr. Haydar Baş, Modelini sağlam bir temele dayandırıyor.

Milli Ekonomi Modeli, bir ülkede olması gereken sadece ekonomik iyileştirmeleri ortaya koymuyor. Model, topyekün bir kalınmanın formulünü içeriyor. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu fikirleri normal bir toplumun oluşmasına, şekillenmesine ve devletlerarası ilişkilerin iyileştirilmesi bakımından çokça öneme sahiptir. Çünkü bu modelin temelinde manevi, ahlaki değerler de yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137