10 Ekim 2008 Cuma 00:00
MEM, çiftçinin güç birliği oluşturmasını destekliyor
* Çiftçinin kooperatifleşerek güç birliği yapması desteklenecektir. Kooperatiflere tarımsal alet ve makine desteği verilecektir. ~|~

 


* Erozyon ve toprak kaybına karşı etkin önlemler alınacaktır.

* Üretici ile tüketici arasındaki zincir kısaltılarak üreticinin yüksek gelir, tüketiciye ucuz ürün sağlanacak, kooperatiflerden bu amaçla istifade edilerek, hal yasası tekrar gözden geçirilecek.
* Sanayinin hammaddesi olan tarım ürünlerinin "Dar Bölge Kalkınma Modeli"yle, ilgili sanayi kollarıyla entegrasyonu sağlanacaktır.

* Tarımsal üretim merkezlerine, ?maliyetleri azaltmak için? ucuz taşıma aracı olan demiryolları hatları çekilerek etkin kullanımı sağlanacaktır.
* Eko-stratejik komşularımızla (Orta Asya, Ortadoğu) tarım ihracatına daha fazla önem verilecektir.

* Yerli gübre üretimine destek verilecektir.
* Minimum su sarfiyatıyla, yüksek ürün miktarı ve kalite sağlayan modern tarım teknolojileri (damıtma sistemi, hidrofilik katkı maddeleri) yaygınlaştırılacaktır.

* Jeotermal enerji ve güneş enerjisinden istifade edebilen bölgelerde seracılık yaygınlaştırılarak, her mevsim tarım üretimi yapılması sağlanacaktır.
* Yeni su kaynakları bulunarak, tarımın hizmetine sunulacaktır.
* Katma değeri yüksek olan hayvancılığın temel girdi kalemlerinden olan yem ihtiyacının sağlanabilmesi amacıyla, ilgili tarım ürünlerinin yeterli miktarda üretimi teşvik edilecektir.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Batima Mukaşeva / Kazakistan
MEM'den istifade edilmeli
Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitabı onun milli ekonominin gelişmesi açısından yüksek sorumluluk hisseden bir vatandaş olduğunu gösteriyor.
Bu kitap bize artık aşina olan sorunlara başka türlü bakma imkanı sağlıyor.
Küreselleşme sorunu çok geniş sorundur. Onu bahar taşkınlığında önündeki her şeyi silip götüren bir nehre benzetmek mümkün. Sonuçlarının da ne olacağını kimse tahmin edemiyor.
Milli Ekonomi Modeli kitabında önemle ifade edilen küreselleşme sorunu soğuk savaş dönemi sonrasında ABD vesair ülkelerin ekonomik büyümesiyle oluşmuş bir sorundur. Bu sorun her geçen gün katlanarak büyümüş ve ülkeleri her türlü sömürüye ve tehdide açık hale getirmiştir.
Zamanımızdaki tehdit ve tehlikelere karşı milli güvenliğin yükseltilmesi, ülkelerle işbirliğinin eşit şartlarda gerçekleşmesinin sağlanması ve bu anlayış içerisinde Milli Ekonomi Modelinden de ciddi şekilde istifade edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.