12 Ekim 2008 Pazar 00:00
MEM hayvancılık sektörüne güçlü destek verecektir
Milli Ekonomi Modeli diğer doğal kaynaklarda olduğu gibi, özellikle tarım kesimindeki bakış açısını hayvancılık alanında da korumaktadır. ~|~


Bugün yanlış politikalar ile bitme noktasına getirilen hayvancılığın yeniden ayağa kaldırılması için öncelikle üreticiye sıfır faizli kredi verilerek gerek yem desteği, gerekse yüksek fiyat alım garantisi ile hayvancılık sektörü desteklenmelidir.

Devlet bir taraftan hayvancılığın gelişmesi için üreticiye sıfır faizli kredi vererek finansal problemleri aşmalı, diğer taraftan gerekli olan teknik bilgi ve teknolojiyi üreticisi ile buluşturmalıdır. Fiyatların belirlenmesine devlet müdahale ederek etkin rol almalıdır.

Doğrudan gelir desteği dışında üretim teşvikleri, sigortalar ve ıslah çalışmaları olmalıdır. İthalata sınırlamalar getirilmeli, kaçak et girişlerinin önü kesilmelidir. Yerli üretici hem yurt içinde, hem yurt dışında desteklenmelidir.

Gerek tarım ve gerekse hayvancılıkta devletin yüksek fiyat alım garanti ile üreticiyi desteklemesi, tüketicinin bu ürünleri pahalı fiyattan elde etmesi anlamına gelmemektedir. Çünkü ürün destek fiyatları piyasa fiyatlarına ilave olarak devlet tarafından finanse edilecektir.

Örneğin AB'nde et üreticisi, pazarda sattığı her kilo et için devletten ayrıca destekleme ücreti almaktadır.
Dolayısıyla üretici, ürününü ister özel sektöre, isterse  devlete satsın bu desteklemelerden istifade edecektir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Valery Vorotin / Ukrayna Devlet İd.Akademisi
MEM'in alternatifi yok
Bugün Bakü'de gerçekleşmekte olan bu olay, bu kongre Ukrayna Ekonomi Bilimi Topluluğu'nda büyük merak uyandırdı. Pek çok sayıda ekonomi bilim adamı burada olabilirdi. Ama maalesef Pazar Günü Ukrayna'da Parlamento Seçimleri olacağından onların hepsi buraya gelemedi. Bugün burada alternatifi olmayan bir Model'in incelemesini yapıyoruz, hatta uluslarüstü bir yapının sağlam bir şekilde oluşmasına şahit oluyoruz.
Ve ileride sadece ulusal devletlerin değil, belki bütün dünya ekonomisinin de böyle bir çalışma sayesinde, böyle bir kitap sayesinde gelişebileceğini şimdiden görebilmekteyiz.
Bugün burada yapacaklarımız, bu konferansın sonucunda devletlerin ekonomilerinin bundan sonraki gelişmelerine, Sovyetler sonrası kıtadaki devletlerin ekonomisinin ileride nasıl gelişeceğine ve pazar ekonomisinin farklı aşamalarındaki ülkelerin ekonomilerinin nasıl gelişeceğine cevap bulmaktır. Ben Prof. Dr. Haydar Baş'ı bütün kalbimle tebrik ederim, organizatörlere şükranlarımı sunarım.
Çünkü bu olay dünya ölçeğindeki büyük bir olay ve bu olay sadece Azerbaycan ve Türkiye'nin değil, dünya ekonomisindeki devletlerin de tarihine geçecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137