09 Kasım 2014 Pazar 00:06
MEM OLMADAN  HEDEFE ULAŞILAMAZ
Yerli ve yabancı basın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptırdığı Ak Saray’ın ve yeni uçağın maliyetini tartışıyor.
Maliye Bakanı Şimşek, kamu harcaması sayılan bu iki konuda meclise bir açıklamada bulundu. Başbakan ve cumhurbaşkanının kullandığı yeni uçağa 415 milyon TL, cumhurbaşkanlığı sarayı içinse yeni bütçedeki tahsisle beraber 1 milyar 370 milyon TL harcanmış olacakmış.
300 bin metrekare olan Ak Saray 55 bin metrekarelik Beyaz Saray’dan; 25 bin metrekarelik Kremlin Sarayı’ndan; 77 bin metrekarelik İngiltere’nin Buckingham Sarayı’ndan kat be kat daha büyük…
“1000 odada kim oturabilir?” sorusu da ayrı bir konu…

Peki, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisi ve bütçesi ABD, Rusya veya İngiltere ekonomilerinden veya bütçelerinden daha iyi durumda mı? Elbette hayır.
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “baa3” olarak belirledi. Negatif olan bu görünüm, Türkiye dış finansman ve ödemeler dengesi baskılarına maruz kaldığı sürece kredi notunun değişmeyeceği şeklinde yorumlanıyor. 
Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde 25 alanda dönüşüm için eylem planı açıkladı.
Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde okunandan daha da kapsamlı olan bu plan içerisinde, 2018 sonuna kadar GSMH’yı 1.3 trilyon dolara, cari açığı %5.2’ye çekmek, işsizliği %7’ye çekmek var.
Uygulanan ekonomi sistemi değiştirilmeden bu hedeflere ulaşılması imkânsızdır.
Siz hem tüketenin alım gücünü sıfırlayacaksınız, hem de üretimi arttıracak tedbirler alacaksınız. Bu hal, zaten yok olan tüketicinin yanında, üretenin de bitmesi demektir.

Raflar malla dolduğu halde alım gücünün olmadığı ülkemizde ciddi bir talep daralması yaşanmaktadır.
Kapitalizmin üretim mantığının iflas ettiği ortadadır.
Tüketim desteklenmeden ne üretim artabilir, ne işsizlik sorunu halledilebilir.
Üretim teşviki ile yeni işyerlerinin açılması ilk anda işsizlik sorununa çözüm gibi görünse de, kısa sürede batacak ve kapanacak işyerleri işsizler ordusuna yeni bireylerin katılmasından başka bir işe yaramaz.
Hükümet eğer GSMH’yı arttırmak, işsizliği çözmek istiyorsa; ekonomik sorunların kaynağı olan kapitalizmi bırakmalıdır.
Çözüm yeni bir ekonomi sisteminde, Milli Ekonomi Modeli’ndedir.
MEM, sürekli büyümeyi temin eden, adil paylaşımı sağlayan, işsizliği engelleyen tek sistem olduğunu Rusya örneğinde ispatlamıştır. 
Rusya’yı süper güç haline getiren, BRICS ülkelerini güçlendiren ve ABD ve AB’ye karşı yeni bir blok olmalarını sağlayan Milli Ekonomi Modeli, çağın ekonomi modelidir.
Bugün BRICS üyeleri, aralarında, MEM’in bir kuralı olan milli paralar ile ticaret yapmaktadır ve IMF ile Dünya Bankası’na alternatif bir banka kurmak üzeredir.

ABD, kurulacak bu bankadan rahatsızlığını dile getirmeye başladı bile.
MEM, dünya ekonomilerini kapitalizmin kuralları ile yöneten ABD’nin hegemonyasına son vermiştir.
Rusya, MEM’in Sosyal Devlet Projelerini uyguladığı için, halkın refah seviyesi yükselmiş, alım gücü artmıştır.
Tüketen kesimden yola çıkan tek ekonomi sistemi olan MEM sayesinde, doğum yapan kadınlara doğum ikramiyesi verilmesi nüfusu arttırmaya başlamıştır.

Bugün Rusya’da üretim ve tüketim dengelidir. Sürekli büyüme sağlanmıştır.
Rusya orta ve küçük ölçekli işletmelere devlet desteği vermektedir.
Sayın Davutoğlu, dedikleri rakamları yakalamak, ekonomide belirlediği hedeflere ulaşmak istiyorsa ve dediklerinin Erdoğan’ın “yerli otomobil” çıkışı gibi bir hezimete uğramamasını hesap ediyorsa MEM’in kurallarını uygulamak zorundadır.
Her yerden temin edilebilecek MEM kitabının yanı sıra, dünyanın ayağına geldiği ve kendinden istifade ettiği modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş Bey de onunla aynı ülkede, hemen yanıbaşındadır.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.