04 Eylül 2009 Cuma 00:00
MEM, paranın tekelleşmesini engellemektedir
Milli Ekonomi Modeli, kaynakların ve paranın tekelleşmelerini engelleyerek, herkesin rahatlıkla ulaşacağı bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. ~|~

 

Paranın serbest dolaşımı, proje sahibi herkesin üretim yapabileceği bir zemini oluşturduğu gibi, bireylerin kabiliyetlerinin açığa çıkmasına da imkan tanımaktadır. Paranın ve kaynakların tekelleşmesinin önlenmesi, üretim ile tüketimin önündeki engelleri kaldırmakta, maliyetleri de aşağıya çekmektedir.

MEM'de para maliyetsiz olacaktır
Paranın, maliyetsiz ve herkesin sahip olacağı bir hale getirilmesi Milli Ekonomi Modeli'nin en önemli unsurlarındandır. Gelir dağılımında belli bir dengeyi sağlayamayan büyümeler, gerçek manada bir büyüme değildir. Bu sebeple hedef, toplumun bir kesiminin değil, tamamının refah düzeyini yükseltmektir. Gelir dağılımındaki dengeyi bozan "para ile para kazanma" yerine, toplumun her kesimine fayda sağlayan "üretim ile para kazanma" mantığı, modelin hâkim unsurudur.

Kapitalizmde kavga mantığı hakimdir
Kapitalizm ekonomik olayları bir kavga mantığında ele almaktadır. İşçi ile işveren, zenginle fakir, çalışan kesim ile emekli olan kesim ?örnekleri çoğaltabiliriz? arasında gelirin (kârın) bölüşümünde bir kavga mantığı hâkimdir. Oysa Milli Ekonomi Modeli'nde toplumun hiçbir kesimi bir diğerine karşı rakip olarak algılanmamış, toplumu oluşturan bireylerin tamamına fayda sağlayacak yaklaşımların önü açılmıştır. Özellikle işçi ücretlerini asgari geçim düzeyinde konumlandıran kapitalist anlayışlar yerine, gerçek ücret tanımı getiren Milli Ekonomi Modeli, hem işverenin, hem de işçinin hakkını sahibine vermektedir.

Fiyatlar esnek değil, yapışkandır
Fiyatlar, tam esnek değildir; yerine göre kısmen esnek hatta yapışkandır. Yapılan deneye dayalı çalışmalar bunun böyle olduğunu doğrulamaktadır. Ancak fiyatların neden yapışkan olduğu hususunda gereken izah şu ana kadar ortaya tam manası ile konulmamıştır. Milli Ekonomi Modeli'nde fiyatların neden yapışkan olduğunun analizi yapılırken, genel ve kısmi yeni denge analizleri de ortaya konmuştur. Bu denge analizleri ekonomide ortaya çıkan hastalıkları çok rahat seyretmemize imkan tanımaktadır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Valery Lebedev / Rusya Bilimler Akademisi
MEM'le sürekli büyüme sağlanabilir
Milli Ekonomi Modeli'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi, tüketim yanlısı bir ekonomi modeli olmasıdır. Sistem toplumda eşit boyutlarda gerçek üretim, kalıcılık ve süreklilik sağlayabilmesi için eşit olan dengeleri sağlamış oluyor. Gerçek üretimin kalıcı olabilmesi, yani sürekli büyümenin sağlanabilmesi son derece önemli ve Milli Ekonomi Modeli de zaten sürekli büyümeyi taahhüt eden bir model olarak ortaya çıkıyor. Şu anda da ekranda sürekli büyümenin grafiğini görüyorsunuz.
Bir başka noktaya da burada dikkat çekmek istiyorum. Hareketsiz ve katı kurallarla donatılmış bir sistem, üretimdeki sıkıntıları bağımlı olduğu için gideremez. Halbuki esnek olan bu sistem, yani Milli Ekonomi Modeli, bunun da çözümünü beraberinde getiriyor.
Milli Ekonomi Modeli, sorunlara çözümsel anlamda bir ayar oluştururken, bir proje geliştirirken, milli gelir düzeyini de düzenliyor.
Milli Ekonomi Modeli milli geliri de sürekli artan bir şekilde düzene kavuşturuyor. Sözünü ettiğim matematik modelleri Milli Ekonomi Modeli'ni tasdik ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100