16 Eylül 2009 Çarşamba 00:00
MEM tüketim yanlısı bir denge modelidir
Milli Ekonomi Modeli, kaynakların sınırsız, insan ihtiyaçlarının ise sınırlı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, üretime odaklandığından daha fazla tüketimin yeterli denge düzeyine taşınmasına odaklanmıştır. Esasında bu açıdan bakıldığında Milli Ekonomi Modeli tüketim yanlısı bir denge modelidir. ~|~

 

Her bir birey, ekonomik büyümede bir kaldıraçtır
Toplumdaki bireyler, ekonomi için bir yük olarak görülmemiş, aksine ekonominin büyümesi için bir kaldıraç olarak addedilmiştir. Bireyler ister üretsinler, ister tüketsinler eğer attıkları adım doğru olarak yönlendirilirse her zaman için ekonomiyi büyütecek bir rol üstlenirler. Bu sebeple, bizim için iktisat bilimi sınırsız kaynaklardan maksimum istifade ederek, her doğan insana huzurlu bir hayat yaşatma ilmidir.

MEM, paraya yeni tanım getiriyor
Para hakkında günümüz iktisat modelleri yanlış ve eksik tarifler yapmışlardır. Kapitalist anlayışa göre para sadece mübadele ve tasarruf aracıdır. Bu anlayışta, paranın tahrik unsuru olma özelliği ve emeğin devreye konması sonucu elde edilen üretimin karşılığı olma özelliği yok sayılmıştır. Para hakkında bilgi sahibi olmak için, paranın hangi fonksiyonları yerine getirdiğini incelemek gerekir. Para, bir mübadele (değişim) ve tasarruf (değer saklama) aracıdır, ekonomideki unsurları harekete geçiren bir tahrik unsurudur, ayrıca emeğin devreye girmesi sonucu elde edilen üretim ve hizmetin karşılığıdır. Kısaca paranın tanımı; mübadele, tahrik unsuru olma, tasarruf ve üretilen mal ve hizmetlerin karşılığı olması özelliklerinden hareketle yapılabilir.

Maliyetsiz para ekonomide her şeydir
Emeği devreye koyan, âtıl duran yeraltı ve yerüstü kaynaklarını harekete geçirerek ekonomik değer üreten, tüketicinin ihtiyaçlarını talebe dönüştüren, piyasalarda oluşan talebe cevap verecek üretimi devreye koyan, üretim faktörlerini tetikleyen, üretimde ve tüketimde tahrik unsuru olan, mal ve hizmetin karşılığı olan maliyetsiz para, ekonomide her şeydir. Bu gerçekler ışığı altında paranın dört temel özelliğini ele alarak inceleyelim.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Irina Hundt / Dresden Üniversitesi, Almanya
MEM, herkese fırsat veriyor
Milli Ekonomi Modeli'nin temel felsefesini oluşturan 'kaynaklarının sınırsız olduğu' tezini destekliyorum. Bu temel felsefe kainata mevcut olan kaynakların hiçbir kavgaya gerek olmadan herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda olduğunu ifade etmektedir. Bu görüşün hayata geçmesi halinde dünyada kaynak bölüşümünden kaynaklanan kavgaların son bulacağını ümit ediyorum. Hem insan olarak, hem bilim kadını olarak ve hem de bir anne olarak, Milli Ekonomi Modeli'nde projelendirilen temel fikirlere çok yakın bakıyorum, katılıyorum.
Bir bilim insanı olarak Milli Ekonomi'nin, Prof. Dr. Haydar Baş'ın görüşlerinin çok orijinal olduğunu düşünüyorum. Mesela bir örnek vermek istiyorum; çok ilginç görüş beyanlarıdır bunlar? Mevcut ekonomi modellerinde para, üretiminden ziyade daha çok spekülatif alanda değerlendirilmektedir.
Milli Ekonomi Modeli'nde paraya getirilen orijinal yaklaşım sayesinde paramız spekülatif alandaki kararlılığı sıfır limitine yaklaştırılmakta ve bu sayede çalışarak para kazanmanın önündeki bütün engeller kaldırılmaktadır. Makul ve mantıklı proje getiren herkese devlet tarafından sıfır faizli uzun vadeli krediler verilmesi sureti ile, herkesin ekonomide aktif bir rol alması için bir şans tanınmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137