25 Ocak 2010 Pazartesi 00:00
MEM'in uygulandığı ülkeye kriz gelmez

Prof. Dr. Haydar Baş'ın dünya iktisat tarihinin başköşesine oturan Milli Ekonomi Modeli (MEM) tezi, 7. kez 100'ü aşkın bilim adamının katıldığı kongrede Bursa'da BUTTİM Uluslararası Kültür Merkezi'nde ele alındı. Konuşmacılar, MEM'in ekonomik krize karşı dünyada geçerli tek çare olduğunda birleştiler.
~|~

 Merkezi İstanbul'da, Almanya'da ve Moskova'da birer şubesi bulunan Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği (UBEMB) tarafından organize edilen 7. Milli Ekonomi Modeli Kongresi, dün "Küresel Ekonomik Krizde Son Durum ve Milli Ekonomi Modeli'nden Çözümler" başlığı altında Bursa'da gerçekleştirildi. Bursa'da BUTTİM Uluslararası Kültür Merkezi'nde tertip edilen kongrede Türkiye'nin yanı sıra çok sayıda ülkeden seçkin katılımcılar bildiri sundu. Kongrede 2007 Aralık ayında ABD'de ortaya çıkan küresel ekonomik krizin dünya ekonomisini nasıl etkilediği konusunda 35'i yabancı, 100'ü aşkın konuşmacı sunum yaptı. Başta İstanbul ve Bursa olmak üzere Marmara Bölgesi'ni etkileyen olumsuz hava şartlarına rağmen, dinleyiciler BUTTİM Uluslararası Kültür Merkezi'ni doldurdu.

Almanya ve Rusya'dan 10 konuşmacı var
Kongrede Avrupa'nın başlıca iki ekonomisi olan Rusya ve Almanya'dan çok sayıda konuşmacı yer aldı. Bu konuşmacıların arasında Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin de yer aldı. Rusya'dan katılan ve kongrede konuşma icra eden bu ülkenin önde gelen diğer iktisatçı akademisyenleri ise şunlar: Matematiksel iktisat alanında dünyanın sayılı isimlerinden biri olan Prof. Dr. Viktor Volkonski, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in iktisat ekibinde yer alan Prof. Dr. Viktor Minin ile Prof. Dr. Valeri Lebedev ve Prof. Dr. Yuri Gavrilets, Dr. Haydar Şaydulin.  Kongrede Almanya'dan da önde gelen iktisatçılar yer aldı. Daha önce düzenlenen Milli Ekonomi Modeli kongrelerinde de 'dikkat çekici' değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Irina Hundt, Prof. Dr. Ahad Rahmanzade, tarım alanında dünya çapında bir uzman olan Prof. Dr. Ernst Zurek ve Prof. Dr. F. R. Grabau, Bursa'ya gelerek tebliğ sundu. 

Azerbaycan'dan Estonya'ya konuşmacılar
7. Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde Estonya'dan Azerbaycan'a, Bosna  Hersek'ten Kazakistan'a önemli konuşmacılar yer aldı. Kazakistan'ın en tanınmış iktisatçısı olan Prof. Dr. Sabden Orazalı, bu isimlerin başında geliyor. Tataristan'dan gelen Gülnar Baltanova da kongrede yer alan önemli isimlerden biri olarak dikkat çekti. Kongreye Avrasya coğrafyasından katılan diğer konuşmacılardan bazıları ise şunlar: Prof. Dr. Rovsen Guliyev (Azerbaycan), Prof. Dr. Sekib Sokoloviç (Bosna ? Hersek), Prof. Dr. Jyri Kadak (Estonya), Prof. Dr. Vugar Seidov (Macaristan).

Türkiye'nin önemli isimleri de Kongrede buluştu
Kongrede Türkiye'den de önemli isimler birer konuşma yaptı. Bu isimler arasında öne çıkanlar şunlar: Prof. Dr. Mehmet Palamut (Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Ömer Eğercioğlu (Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Ata Selçuk (Fırat Üniversitesi eski Öğretim Üyesi), Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Cahit  Babuna (İstanbul Üniversitesi eski Öğretim Üyesi), Selim Kotil (İktisatçı), Prof. Dr. Hidayet Sarı (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi).

Son söz Prof. Dr. Baş'tan
Açılış konuşmasını Organizasyon Komitesi Üyesi Fuat Şengül'ün yaptığı kongrenin kapanış konuşmasını Milli Ekonomi Modeli (MEM) ile Milli Devlet, Sosyal Devlet tezlerinin mimari Prof. Dr. Haydar Baş gerçekleştirdi. Hava şartları nedeniyle gecikmeli başlayan kongre, akam saatlerinde sona erdi. Kongre, Organizasyon Komitesinden Ovaakça eski Belediye Başkanı Ali Garaçoğlu'nun selamlama konuşmasıyla start aldı. Garaçoğlu, konuşmasında Bursa'da çöümün konuşulacağını vurgulayarak, Milli Ekonomi Modeli'nin önemli dayanaklarından senyoraj hakkına değindi. Garaçoğlu, senyoraj (para basma) hakkını kullanmanın ülkelerin bağımsızlığı ile doğrudan orantılı olduğunu ifade etti.


İktisat bir kez daha yeniden tanımlandı
Prof. Dr. Haydar Baş'ın iktisat tarihinde çığır açan eseri Milli Ekonomi Modeli (MEM), bugüne kadar 6 kongrede ele alındı. İlk kongre 25?26 Kasım 2005'te İstanbul'da düzenlendi. Lütfi Kırdar Kongre Sarayı ile Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve 2 gün boyunca süren kongreye 40'ı aşkın ülkeden 150'den fazla konuşmacı katıldı. İkinci kongre 26?27 Mart 2006'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlendi. Kongrede 170'den fazla uzman konuşma yaptı. 29?30 Mart 2007'de Almanya'nın üniversite kenti Heidelberg'te düzenlenen Kongre ise kelimenin tam anlamıyla görkemli geçti. Kongrede Avrupa'nın neredeyse tüm ülkelerinden katılımcılar 2 gün boyunca Prof. Dr. Baş'ın tezinin ekonomik kurtuluş için 'tek çare' olduğunda birleştiler. Milli  Ekonomi Modeli (MEM) ile Milli Devlet, Sosyal Devlet tezlerine ilişkin 4., 5. ve 6. kongreler Bursa'da tertip edildi.
Özellikle küresel kriz döneminde düzenlenen 5. ve 6. kongrelerde, krizden kurtulmak ve etkilenmemek için uygulamaya konulması gerekenlere ilişkin çarpıcı sunumlar yapıldı ve ülkelere makroekonomik reçete olarak Milli Ekonomi Modeli tavsiye edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137