07 Nisan 2003 Pazartesi 00:00
Memurun maaşı ilaca yetmiyor
Emeklilerden sonra devlet memurlarının ilaç faturaları da kabaracak. Referans fiyat, kamu personeli için de geçerli olacak. Maliye Bakanlığı, 1 Mart'dan itibaren memur emeklileri için uygulamaya konulan ilaçta referans fiyat uygulamasının, devlet memurları ile sözleşmelilere yaygınlaştırılması için harekete geçti.

Kısa sürede

uygulamaya girecek

Maliye Bakanlığı yetkilileri, devletin sağlık harcamalarında tasarruf sağlayacak olan söz konusu düzenlemenin kısa bir süre içinde uygulamaya sokulacağını bildirdiler.

Geçen yıl devletin 1.1 katrilyon lira sağlık harcamasında bulunmasının öngörüldüğünü, ancak yıl sonunda bu rakamın 1.7 katrilyon liraya ulaştığını belirten Maliyeciler, bu çerçevede devlet memurları ile sözleşmeliler için de yeni bir sistemin kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.

Bu arada Maliye Bakanlığı ve Emekli Sandığı yetkilileri, emeklilerin referans fiyat uygulamasında çeşitli sorunlarla karşılaşıldığını bildirdiler.

Katılım payı maaşı aşıyor

Emeklilerin referans fiyat~|~ın üzerindeki ilaçlar için fark öderken sürekli şikayet ettiğini kaydeden bir üst yetkili, şu açıklamada bulundu: "Vatandaş, (benim yıllardır kullandığım ilaç bu. Madem bize sağlık hizmeti verilecek, o zaman doktorun yazdığı ilaç için ayrıca niye fark ödüyoruz) diyor. Diğer yandan başka sorunlar yaşıyoruz. Örneğin son olarak İstanbul'dan aradılar. Bir hastanın aldığı ilaçların sadece katılım payı 800 milyon lira tutuyormuş. O da maaşını aşıyormuş. Bu durumda memur ne yapacak? İlk ayın maaşı tamamen gidiyor. Takip eden ayın maaşı da büyük ölçüde katılım payı olarak kesiliyor. Bu tür sorunları değerlendiriyoruz."

Özel hastane

yönetmeliği hazır

Öte yandan devlet memurlarının paket programlar ile anlaşmalı özel hastanelerden de sağlık yardımı alabilmelerine ilişkin yönetmelik, Başbakanlığa gönderildi. Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan düzenlemede Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliğine bir madde ekleniyor.

Referans fiyat ne demek?

Yeni uygulama ile memur emeklilerine uygulanan referans fiyat sistemi, memurlar için de aynen geçerli kılınacak.

Buna göre, eşdeğerliliği esas alınan ilaçlar gruplandırılacak. Aynı gruptaki ilaç fiyatlarının aritmetik ortalaması baz alınarak, referans fiyat elde edilecek. Reçete düzenlenen devlet memuru ya da emekliye yazılan ilacın fiyatı, referans fiyatın altında ise hasta katılım payı bu fiyat üzerinden hesaplanacak, memur ayrıca bir ödemede bulunmayacak. Reçetede yazılan ilacın fiyatı, referans fiyatın üzerinde ise katılım payı, yine referans fiyatı üzerinden hesaplanacak. Daha sonra maaştan bu miktarda katılım payı kesilecek. Ancak memur ya da sözleşmeli, reçetede yeralan ilaç ile referans fiyat arasındaki farkı cebinden ödeyecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100