17 Eylül 2014 Çarşamba 00:07
Meralar işgale hazır edildi
HABER MERKEZİ
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, kentsel dönüşüm adı altında meraların betonlaşmaya açılacağını açıkladı. Soma faciası sonrasında iş güvenliği ve işçi sağlığını daha iyi duruma getirme iddiası ile hazırlanan 6552 sayılı ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’ Resmi Gazete`nin 11 Eylül 2014 tarihli mükerrer 29116 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özü ile bağdaşmayan birçok maddenin eklenmesiyle torba yasa statüsü kazanan bu yasayla 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 14. maddesinin birinci fıkrasına bir bent eklendi. Buna göre “Bakanlar Kurulunca kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edilen” yerlerin tahsis amacı değiştirilebilecek (mera amacı dışında kullanılabilecek), kentsel dönüşüm adı altında betonlaşacak, kentleşecek! Maddenin gerekçesi de bir o kadar ilginç; “Mevzuata 
uyum sağlamak”!

Rantsal dönüşümün yeni hedefi meralar

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Atalık, “AKP hükümeti döneminde yapılan değişikliklerle yapılış şekli itibarıyla adı ‘rantsal dönüşüm’ ile özdeşleşen ‘kentsel dönüşüm’ artık meralara kadar girmiştir” dedi. Açıklamasında meraların tahrip edilmesinin önüne geçmek için 1998 yılında Mera Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini söyleyen Atalık, “Mera Kanunu 2004 yılına kadar mevcut haliyle muhafaza edilmiştir. AKP hükümetinin 2004, 2005, 2007, 2008, 2011 ve son olarak 11 Eylül 2014’te yaptığı kanun değişiklikleri ve çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Bakanlar Kurulu’nca kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edilen mera, yaylak ve kışlakların tahsis amacı değişikliğinin önü açılmıştır. Yapılış şekli itibarıyla adı ‘rantsal dönüşüm’ ile özdeşleşen ‘kentsel dönüşüm’ artık meralara kadar girmiştir. Bundan böyle meralarımızda hayvanlarımızın otlatılması yerine binalar yükselecek!” dedi.

Tarım alanları işgale uğruyor 

1923’lü yıllarda 44 milyon hektar olan mera, yaylak ve kışlaklar bugün yaklaşık 30 milyon hektar azaldığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda ülke yüzölçümünün yüzde 56’sını (44 milyon hektar) oluşturan mera, yaylak ve kışlaklarımızın oranı günümüzde yüzde 19’a (14.6 milyon hektar) kadar gerilemiştir. Ülkemizin yıllık kaba yem ihtiyacı 50 milyon tondur. Kaliteli kaba yem açığımız ise 14.3 milyon tondur. Türkiye 2012 yılında bir ilke imza atmış ve samanı dahi yurt dışından alır olmuştur. Meralarımızın imara açılmaya değil, ıslah edilerek otlatma kapasitelerinin artırılmasına ihtiyacı vardır. Anayasa Mahkemesi’nin bu olumsuzluğa dur dememesi durumunda çocuklarımız meralarda otlayan hayvanları ancak süt kamyonlarının üzerindeki resimlerde görebilecektir. Mera ile bağlantısı kalmayan hayvanların ürünlerinden sağlık beklemek de boş bir ümit olacaktır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137