27 Temmuz 2009 Pazartesi 00:00
Milil Devlet, üreticiyi memnun edecektir
Ülkemizde son yıllarda örneğin bir taraftan buğdayın fiyatı düşmekte, buğday üreticisinin eline geçen paralarda ciddi oranlarda düşüş yaşanmakta; diğer taraftan ise ekmek fiyatları artmaktadır. ~|~

 

Milli Devlet'in uygulayacağı politikalar ise, hem çiftçinin eline geçen parayı arttıracak, hem de ekmek fiyatlarını ucuzlatacaktır. Bu anlayış, kapitalist anlayışlarla taban tabana zıttır. Birinde hem üretici, hem tüketici mağdur edilmekte; Milli Devlet'te ise her iki kesim, yani üretici ve tüketici memnun edilmektedir.

Finansman sıkıntısı çekilmektedir
Dünya geneline baktığımızda; tarım ürünleri açısından sıkıntı çeken ülkelerin, tarıma uygun verimli toprakları olmasına rağmen, bu toprakları işleyecek finansmana ve bir tarım modeline sahip olmadıklarını görüyoruz. Milli Devlet modelinde, devlete ait topraklar, çiftçilere sembolik ücretler karşılığında uzun süreli olarak kiraya verilecek ve elde edilen kâr çiftçiye ait olacaktır.
Bu sayede istihdamda artış sağlanacağı gibi, artan üretim sebebiyle de, hem tarımla uğraşan insanlar, hem de milletler kazanmış olacaktır. Milli Devlet'in toprak reformu, toprakların kolektifleşmesinden veya geniş topraklarda insanların boğaz tokluğuna çalışmasından çok daha farklı bir uygulamadır. Bu ciddi bir toprak reformudur?

Toprağı olmayan köylülere toprak verilecektir
Devlet, topraklarını, onu değerlendirmek isteyen vatandaşına 'işleme karşılığında' uzun süreli tahsis ederek, atıl vaziyette duran topraklar kullanıma açılması olacaktır.
Toprağı olmayan ya da az toprağı olan köylülere öncelik sağlanacağı için, gelir dağılımdaki adaletin sağlamnması da gerçekleşecektir.
Ülkemizin zengin ve verimli toprakları, değişik iklim şartları ve su kaynakları düşünüldüğünde; Türkiye, bugünkünden kat be kat daha fazla üretim yapacak bir potansiyele sahiptir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Fehim Üçışık / Marmara Üniversitesi
Kimseye muhtaç olmadan yaşama imkanı sunuyor
Ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli, 2005 yılında Bakü'de yayınlanan ve İstanbul'da ve Bakü'de yapılan uluslararası bilimsel toplantılarda tanıtılan ve tartışılan, Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Haydar Baş, bu modelin siyasi açılımı ve Sosyal Hukuk Devletinin hayata geçirilmesi projesi olarak nitelediği Sosyal Devlet Milli Devlet Modelini yayınlamış bulunmaktadır Sosyal Devlet Milli Devlet Modeline göre, "en alt gelir grubunda bulunan bireylerin asgari bir gelire sahip olmaları gerekir. Bu gelir, onların kimseye muhtaç olmadan yaşamalarına imkan tanımalıdır" (s.288). İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde bu konuda şöyle bir düzenleme bulunmaktadır:  "Çalışan her kimsenin kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma vasıtaları ile de tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır" (m.23/III). Böylece İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde çalışanların ücretinden ve bu ücretin gerekirse sosyal koruma vasıtaları ile tamamlanmasından sözedilmesine karşılık Sosyal Devlet Milli Devlet Modelinde en alt gelir grubundaki bireylerin belirli düzeyde geliri olması öngörülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137