17 Şubat 2009 Salı 00:00
Milli Devlet, bağımsız bir ekonomi modeli hayata geçirecektir
~|~

 

M. Kemal Atatürk döneminde Büyük Millet Meclisi tarafından 18 Eylül 1920'de kabul edilen "Halkçılık Programı"nda şu gerçekler ifade edilir: "Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, hayatını ve bağımsızlığını kurtarmayı tek amaç bildiği halkı, emperyalizm ve kapitalizmin tahakküm ve zulmünden kurtararak, idare hakimiyetinin gerçek sahibi kılmakla amacına ulaşacağı inancındadır."

Milli Ekonomi siyasi bağımsızlığı da sağlar
Sosyal Devlet/Milli Devlet, ekonomide yapılanmasını Milli Ekonomi Modeli'ne göre yaptığı için gerek içeride gerekse dışarıda bağımsız bir ekonomi modelini hayata geçirmektedir. Milli Ekonomi Modelinin en önemli özelliği bu modelin hiçbir merkeze ihtiyaç duymadan kendi kendine yeter bir model olmasıdır. Böyle bir modelin ülkelerin ekonomilerinde hayata geçmesi onları sadece ekonomi alanında değil aynı zamanda siyasal sahada da tam bağımsız kılacak fırsatları onlara sunacaktır. Şunu unutmamamız gerekir ki bağımsız olmayan devletlerin demokrat olmaları mümkün değildir.

Milli Devlet dışında hiçbir birey özgür olamaz
Milli Devletin dışında hiçbir devlet yapılanmasında bireylerin özgür olması mümkün değildir. Gerek kapitalist, gerekse sosyalist modeller bireylerin özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Çünkü bir yönüyle özgürlük bireylerin doğuştan sahip olduğu hakları başkalarına zarar vermeden yaşayabilmesidir. Bu haklar içerisinde kimseye muhtaç olmadan onurlu bir hayat sürme, ihtiyaçlarını karşılama, eğitim vb. birçok hakkı sayabiliriz. Bunu örneklerle açalım...

Milli Devlet isteyen herkese sıfır faizli kredi verecektir
Bir birey, eğer dar gelirli ise; bu birey ne kadar çalışkan, ne kadar kabiliyetli olursa olsun, her hangi bir finans kurumundan faizle dahi olsa kredi alamaz ve işçi kalmaya mecburdur. Oysa Milli Devlet, sıfır faizle proje mukabili olarak isteyen herkese kredi vererek vatandaşlarının kabiliyetlerinin önünü açmaktadır.
Sınavsız üniversite her bireyin okuma hakkını ona iade etmektedir. Madem ki okumak herkesin hakkıdır; sadece Üniversite sınavını kazananların değil, herkesin üniversitelere gitmesine olanak tanımak Milli Devlet'in görevleri arasında yer almaktadır. Kapitalist devlet, gençlere "üniversite sınavına girme" hakkı vermektedir. Milli Devlet ise gençlere "üniversiteye girme" hakkı vermektedir.

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu / İstanbul Üniversitesi
Milli Devlet tam bağımsızlık demektir
Dünya kurtuluş için Prof. Dr. Baş'ın tezlerine sarılırken, Türkiye'dekiler çöken Avrupa ve Amerika'nın peşine takılıp onlarla beraber batmayı devlet politikası ve Türk siyaseti zannetmektedirler. Buna siyaset denmez, buna bilimsel akıl denmez; bu batıştır. Körükörüne böyle bir batışa evet demek, Türk milletine ve medeniyetimize olduğu kadar, insanlığa da ihanet derecesinde bir vebaldir.
Bu batışa evet dememek için, bilimin gösterdiğini, aklın ve gönlün tastiklediğini fark etmek ve ona sarılmak şarttır. Bu kongre bir kez daha gösteriyor ki, bilim Prof. Dr. Baş diyor, akıl Haydar Baş diyor, ilim ve irfan Sosyal devlet?Milli Devlet diyor. Aklın yolu birdir ve budur. Başka yol da görünmemektedir. 
Prof. Dr. Haydar Baş Beyin Sosyal Devlet?Milli Devlet anlayışında her milletin ve her ülkenin başkalarına muhtaç olmadan kendi öz sermayesi ile kendi öz kaynakları ile kendi senyoraj hakkı ile yaşayabileceği kalkınabileceği bütün delileri ile ortaya konmaktadır. Milli Devlet?Sosyal Devlet her şeyden önce tam bağımsızlık esasına dayanır.
Maddelendirmek gerekirse Milli Devlet demek siyasette bağımsızlık demek, Milli Devlet demek ekonomide bağımsızlık demek, Milli Devlet kültürde bağımsızlık demektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137