31 Ağustos 2009 Pazartesi 00:00
Milli Devlet, devleti devlet yapan hiçbir unsurdan vazgeçmez
Milli Devlet, devleti devlet yapan hiçbir unsurdan vazgeçmemekte ve devletin herhangi bir hakkını bir yerlere devretmek gibi bir yanlışa düşmemektedir.  ~|~

 

Küreselleşme süreci dünyadaki çevresel etkileri arttırmakta, devletlerin bütçelerinde sağlığa daha az fon ayırmasına neden olmaktadır. Birtaraftan sağlıksız ortamlarda büyüyen bireyler diğer tarafttan sağlık harcamaları için devletlerden yeterli desteği alamamaktadır.

Sağlık harcamaları Devlet tarafından karşılanacak
Oysa Milli Devlet sağlık konusunu insanın doğuştan gelen haklarından görmekte bireylerin her türlü sağlık harcaması devlet yardımları ile karşılanmaktadır. Özellikle global firmaların çevre üzerinde yarattıkları tahribatlar yasalarla engellenmektedir. Küreselleşme süreci dünya üzerinde bireylerin can güvenliğini de tehtid etmektedir. Sömürgeci anlayışlarla, dünya krallığı kurma hayali ile ülkeler işgal edilmektedir.

Milli Devlet sömürüyü engelliyor
Milli Devlet güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı ve ekonomide getirdiği paylaşımcı bakış açısı ile hem teorik olarak,hem de uygulamada bu işgal mantığının önüne geçmektedir. Milli Devlet özgürlükler konusunda yepyeni bir yaklaşım ortaya koyarak insanların doğuştan gelen haklarını yaşaması ile ancak özgür olabileceğini ifade etmektedir.

Gerçek özgürlük Milli Devlet'le sağlanır
Gerçek manada her kesime hürriyet ancak Milli Devlet modeli ile kazandırılmaktadır. Okuma hakkı, kimseye muhtaç olmadan yaşama hakkı, sermayesi olmasa bile isterse üretim yapma hakkı, sağlık yaşam hakkı v.b bütün haklar bireyler tarafından yaşandığında ancak gerçek özgürlükten bahsedilebilir. Milli Devlet bireylere bu hakları yaşatarak özgürleştirirken, küreselleşme bu hakları bireylerin elinden almakta ve hürriyetlerine engel olmaktadır. Milli Devlet güçlü devlet, güçlü, ordu, sağlam aile yapısından yanadır. Küreselleşme ise zayıf devlet, zayıf ordu, tahrip edilmiş bir aile yapısına neden olmaktadır.
Küreselleşme neticesinde milletler kimliksiz yığınlar haline getirilmektedirler. Milli Devlet ise milletlerin bekası için insanca taşamak için hür ve özgür olarak güven içinde yaşamak için bugün insanlığın önünde ki tek çıkıştır. Küreselleşme batı toplumunun kültürünün tarihinin insanlığın önüne koyduğu modeldir. Milli Devlet Türk milletinin kimliğinin, tarihinin, inancının insanlığa armağanıdır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu / Azerbaycan Bilimler akademisi
Dünya daha iyi yönetilebilir
Burada mukayese için soruyorum, Prof. Dr. Haydar Baş'ın üstünlüğü nerededir? Sosyalizm ve Kapitalizm sistemlerinin esas dayanakları olan esas membaları olan teorileri bir gözden geçirelim. Kapitalist sistemin ve Sosyalist sistemin dayandığı teorilerin her biri, kısa bir zamanda yer almış ve ikisi de filozoflar ve siyasetçiler tarafından ortaya konulmuş bir iddialardır. Ayrıca bu iddiaların ortaya konuluş tarihi çok da uzun bir zaman değildir. Sosyalizm hangi teori üzerine dayanmıştır? Sosyalizm sistemini incelediğiniz zaman şunu görürsünüz.
Sosyalizm, maddiyat bir teori, materyalist dünya görüşüne dayanan bir teoridir. Şimdi artık üniversite öğrencileri bile bu teorileri inceleyip, okudukları zaman, bu teoride çok gülünç şeylerin bulunduğunu ifade etmektedirler. Kapitalist sistemde ise merkezde duran paradır. Ve Bu teorilerde ve eserlerde yer almış bir şeydir. "Sosyal Devlet Milli Devlet" ve "Milli Ekonomi Modeli" kitaplarının özü nereye dayanmaktadır diye düşünürsek şunu görmekteyiz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitapları insanlık tarihine dayanır ve insanlık kültürüne dayanmaktadır. Bu kongre dünyanın her yanında kan döküldüğü bir zamanda dünyayı daha iyi yönetmek mümkün demenin adıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137