09 Mart 2009 Pazartesi 00:00
Milli Devlet, eğitim ve iş özgürlüğü de getirmektedir
Özgürlükler konusunda Sosyal Devlet/Milli Devlet'in getirdiği en önemli açılımlardan biri de insanların kabiliyetleri oranında istediği işi yapma, istediği eğitimi alma haklarına getirdiği projelerdir. ~|~

 

Milli Devlet, projesi olan herkese sıfır faizli kredi vererek, işçi olmayı bir "kader" olmaktan çıkarıp bir "tercih meselesi" haline getirirken; gerçek teşebbüs özgürlüğünü getirmektedir.

Okumak isteyenin önü açılıyor
Yine eğitim için de aynı şey geçerlidir; okumak isteyen gençlerin önü, sınavla kapatılmamaktadır. Liberal?kapitalist sistemler üniversite sınavına girmeyi özgürlük olarak ele alırken; Sosyal Devlet/Milli Devlet, gençlerin üniversiteye girmesini özgürlük kabul etmektedir.
Madem ki, her insan eşit doğar; öyleyse hayat içerisinde bu eşitliğin bireylere tanınması gerekir. Zengin aile çocuğu ile fakir aile çocuğu arasında, Bakan?vekil çocuğu ile hamal çocuğu arasında şayet toplumsal yaşam içerisinde fırsat eşitliği açısından hiçbir fark olmaz ise, işte o zaman gerçek hürriyeti, toplumun bütün fertleri yaşıyor demektir. Milli Devlet gerçek hürriyeti ve eşitliği toplumun içerisinde hakim kılarken, adaletin de gerçek sağlayıcısı olmaktadır. Ancak böyle bir toplumda hukukun üstünlüğünden bahsedilebilir.

Milli Devlet, sosyal hakları güçlendiriyor
Sosyal ve İktisadi Haklar Liberal ? kapitalist sistemler bireylerin toplum içerisinde sosyal ve kültürel haklarını aramasını hak olarak kabul ederken; Sosyal Devlet ? Milli Devlet, sosyal ve iktisadi hakların yaşanmasını insan hakkı olarak kabul etmektedir. Bu bağlamda örneğin, her bireyin geçimini sağlamak için çalışma hakkı olması tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda bireylerin kimseye muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirebilecekleri asgari bir gelire malik olmaları da gerekir. İşte
Milli Devlet, bireylere doğuştan gelen bu hakları yaşattıran kurumdur. Yaşanamayan hak ise yok gibidir.

Milli Devlet, sosyal güvenlik demektir
Bütün sosyal hakları bireylerine yaşatacak ilke ve projeleriyle var olan Milli Devlet, karşımıza Sosyal Devlet olarak çıkmaktadır. Sosyal Devlet çatısı altında yapılan bütün uygulamalar ile hedef, bireylerin doğuştan gelen bu hakları yaşaması içindir. Milli Devlet insan haklarında yepyeni bir açılımı hayata geçirmektedir.

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Fehim Üçışık / Marmara Üniversitesi
Kimseye muhtaç olmadan yaşama imkanı sunuyor
Ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli, 2005 yılında Bakü'de yayınlanan ve İstanbul'da ve Bakü'de yapılan uluslararası bilimsel toplantılarda tanıtılan ve tartışılan, Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Haydar Baş, bu modelin siyasi açılımı ve Sosyal Hukuk Devletinin hayata geçirilmesi projesi olarak nitelediği Sosyal Devlet Milli Devlet Modelini yayınlamış bulunmaktadır Sosyal Devlet Milli Devlet Modeline göre, "en alt gelir grubunda bulunan bireylerin asgari bir gelire sahip olmaları gerekir. Bu gelir, onların kimseye muhtaç olmadan yaşamalarına imkan tanımalıdır" (s.288). İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde bu konuda şöyle bir düzenleme bulunmaktadır:  "Çalışan her kimsenin kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma vasıtaları ile de tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır" (m.23/III). Böylece İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde çalışanların ücretinden ve bu ücretin gerekirse sosyal koruma vasıtaları ile tamamlanmasından sözedilmesine karşılık Sosyal Devlet Milli Devlet Modelinde en alt gelir grubundaki bireylerin belirli düzeyde geliri olması öngörülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137