14 Mayıs 2009 Perşembe 00:00
Milli Devlet, ekonomiyi büyüten bir vergi modeli uygulayacaktır
Maliyetli olarak borçlanan devletler, borçlarını ödemek için vatandaşlarından elde ettikleri vergi gelirlerini, vatandaşlarına hizmet olarak sunmak yerine; borçlu bulunduğu sermaye gruplarına aktarmak zorunda kalmaktadırlar. ~|~

 

Adeta devletler, gelir dağılımındaki adaletsizliğin temel kaynağı haline gelmektedirler. Bir eliyle vatandaşlarından aldığı geliri, diğer eli ile global sermaye sahiplerine aktarmaktadırlar. Milli Devlet anlayışı, bunu redederek yerine emisyonu koymaktadır.

Milli Devlet yepyeni bir vergi anlayışı getiriyor
Sosyal Devlet/Milli Devlet, yepyeni bir vergi yaklaşımı ile, hem gelir dağılımındaki adaleti sağlamakta, hem de ekonomiyi büyüten bir vergi modelini devreye koymaktadır. Gelir dağılımındaki adaletin temininde özel bir önemi olan vergi politikasına, değinecek olursak; tüketim üzerinden tahsil edilen dolaylı vergiler, dar gelirli insanların gelirini daha da düşürerek, üst gelir grubu ile aralarındaki gelir farkını daha da arttırmaktadır.

Milli Devlet'te dolaylı vergiler tamamen kaldırılacak
Dolaylı vergilerin kaldırılacağı Milli Devlet'in yeni vergi sistemi, herkesten değil, kazanandan vergi alınmasını sağlayacaktır. Milli Devlet'teki "gelire göre vergi" anlayışı çerçevesinde "yıllık geliri 100 bin YTL'nin altındaki kesimden vergi almayacağı" için, bu miktar, onların harcamalarına aktarılmış olacaktır. Böylece dar gelirli kesimin gelir düzeyi, istenilen seviyeye yükseleceği gibi; alım gücünün artması, üretici için ihtiyaç duyulan pazarın da oluşmasını sağlayacaktır.

İşsizlik problemi sadece Milli Devlet'le çözülür
Gelir dağılımdaki adaletsizliğin en önemli sebeplerinden biri de işsizliktir. Milli Devlet, tam istihdam hedefini yakalayan Milli Ekonomi Modelini hayata geçirirken; tüketimin desteklenmesiyle sadece dar gelirli insanların gelirini arttırmakla almayacak, aynı zamanda üreticinin pazar problemini, dolayısı ile istihdam meselesini de beraberinde çözmektedir. İşsizlik en büyük iktisadi problemdir. İşsizliğin olduğu toplumlarda ne gelir dağılımda adalet, ne de toplumsal huzur sağlanabilir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Cornelia Versteegh / Amsterdam Üniversitesi, Hollanda
Bu tezle her sorun yerinde çözülecek
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Devlet?Sosyal Devlet anlayışında her devletin ve halkların kendi Milli imkanlarıyla kalkınması öngörülmektedir. Aksi taktirde küresel faktörlerin bağımlısı olmaktan kurtulamazlar. Sayın Baş bu tezi ile her devletin ve ulusun bağımsızlığını esas almaktadır. Sosyal Devlet modelinde her devletin kalkınması mümkün olacağı için ülkeler arasında dengeleri bozacak sayıda yoğun işçi transferine ihtiyaç olmayacaktır. Ayrıca Millet Devlette Avrupa vatandaşlığı gibi bir takım zorlamalara da gerek yoktur. Haydar Baş bu yaklaşımı ile problemleri olduğu yerde çözerek zorlama çözümlere ve müdahalelere imkan vermemektedir. Avrupa sosyal eşitsizliklerini nasıl çözebilir? Sosyal sistemine akıttığı 'kıt' kaynakları nasıl yeniden dağıtabilir? Avrupa bu soruların cevabını arıyor, halen daha bulabilmiş değil... Sayın Haydar Baş, Avrupa birliği anlayışının topluma sosyal adalet getiremeyeceğini ayrıca bu birliğin Milli Devletlere meydan okumak olduğunu çok öncelerden görmüş olacak ki bütün projelerini insan üzerinden sistemleştiriyor. Böylece problemleri doğmadan çözüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137