06 Mayıs 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet, gelirin adil bir şekilde artmasını sağlar
Milli Devlet modeli, öncelikle içeride vatandaşlarının gelirlerinin adil bir şekilde artmasını sağlamaktadır. ~|~

 

Bu modeli uygulayan ülkelerin varlığı, dünyada tüketim artışını sağladığı için, ülkelerin pazar bulma sıkıntısını da çözmektedir. Kaynakların millete ait olduğu gerçeği ile bu kaynaklardan milletin istifade etmesi sağlayan Milli Devlet, böylece vatandaşlarının gelir düzeyini, yani satın alma gücünü de artırarak global manada dünya ticaretinin de gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Milli Devlet genişleyen pazarlarda barışı tesis etmektedir
Son yıllarda ihracata dayalı kalkınma modellerinin benimsenmesinin sebebi içeride yetersiz pazarın olmasıdır. Sosyal Devlet/Milli Devlet tezi, daralan pazarlarda ülkelerin kavga etmesi yerine, genişleyen pazarlarda ülkelerin barış içerisinde yaşamalarına imkan tanımaktadır.

Milli Devlet'le daha uyumlu bir dış ticaret mümkündür
Milli Devlet'in dış ticaret anlayışı, hem dünyadaki toplam dış ticaret hacmini arttırmakta; hem de ülkelerin daha agresif bir dış ticaret politikası izlemeleri yerine, daha uyumlu bir dış ticaret politikası izlemesine neden olmaktadır.

Milli Devlet vatandaşına aş ve iş imkanı verir
Devletlerin en önemli vazifelerinden biri de, kendi vatandaşına aş ve iş imkânı sağlamasıdır. Modelimizde Sosyal Devlet projeleri ile herkese aş ve iş imkânı sağlanmakta, işçi ve işveren birbirini tamamlayan unsurlar olarak değerlendirilmektedir.

Milli Devlet gerekli finansmanı sıfır faizle sunmaktadır
Milli Devlet, yatırım, üretim ve tüketim için gerekli olan parayı, sıfır faizle kendi vatandaşına sağlamaktadır. Bu şekilde üretimin önü açılarak, maliyetler düşmekte, vatandaşlar arasında fırsat eşitliği sağlanmaktadır. Üreticiye pazar imkânı da devlet garantisinde olacaktır. Milli Devlet, bu imkân ve garantileri, "tüketim yanlısı analiz"le oluşturduğumuz "Sosyal Devlet" karakterli Milli Ekonomi Modeli ile sağlamaktadır. Devlet ayrıca teknoloji ve yüksek maliyet isteyen sahalarda kendisi bizzat üretici olacaktır. Öte yandan üretimin önünün devlet desteği ile açılması, işsizlik probleminin hallinin de yoludur.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Hidayet Sarı / İstanbul Üniversitesi
Kaynaklar herkese yeter
Küreselleşme mantığında, dünyada kaynaklar sınırlı, insan ihtiyaçları sınırsızdır. Bu sınırlı kaynaklara silahı, parası ve gücü olan sahip olmalıdır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Devlet anlayışında ise, dünyada kaynaklar sınırsız, insan ihtiyaçları sınırlıdır. Kaynakların adil dağılmasıyla herkese yeter. Küreselleşme, tüm insanlara değil silahı, parası ve gücü olanlara değer verir. Milli Devlet ise, dünyada kaynaklar sınırsız olduğunu kabul eder, İnsanı kalkınmanın merkezine oturtur. Her türlü yaratılanı sev, Yaratandan ötürü der.
Küreselleşme, üretim ve sermayenin küreselleşmesini savunur. Milli Devlet ise üretim ve sermayeye herkesin ulaşabilmesini savunur. Küreselleşme, sermaye hareketleri ve para oyunlarıyla ülkelerin ekonomisini kontrol altına almak ister. Milli Devlet ise, spekülatif para oyunlarını kabul etmez. Borsa, faiz, döviz kumarını ülke ekonomisinden çıkarır. Küreselleşme, piyasada sadece kendi paralarının geçerli olmasını ister. Milli Devlet ise, kendi emek ve üretimi karşılığında kendi parasının devreye girmesini sağlar. Yabancı ülkelerin boyalı kağıtlarını (parasını) emek ve üretimin karşılığı olarak kullanmaz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.