07 Temmuz 2009 Salı 00:00
Milli Devlet, herkesin hukukunu koruyacaktır
Milli Devlet kavramında milletin, malında, canında, vatanında ve namusunda gözü olmayan iyi niyet sahibi her bireye, yabancı da olsa, her türlü maddi ve manevi kolaylık ve imkan tanınmaktadır. ~|~

 

Bitkilerin bile hukukunu koruma sorumluluğunu taşıyan Milli Devlet, hem yabancı uyruklu vatandaşlarının, hem de komşu ülkelerin haklarını da korumakla mükelleftir. Hiçbir vatandaşın, hukuk karşısında diğerinden bir üstünlüğü olmamalıdır.

Suç ile ceza arasında denge sağlanacak
En az bunun kadar önemli bir diğer önemli esas ise; verilen ceza ile suç arasında dengenin adil olarak sağlanmasıdır. Suçların giderek arttığı ve yakalanan suçlulara ceza verilmesine rağmen, cezanın caydırıcılık vasfını taşımadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu hal, mevcut yasalarla şekillenmiş hukuk sistemlerindeki tıkanıklığı göstermektedir.

Suçlara aynı cins ceza suçları önlemez
"Esasen örf ve âdetimizde, tarihimizde ceza; ferdi temizlemek ve topluma kazandırmak, yani ıslah etmek içindir. Ya da verilen cezanın ağırlığı ile toplum yönlendirilir, ikaz edilir ve caydırılır. Hal böyle iken; işlenen tüm suçlara aynı cinsten ceza verilmesi, fert ve toplum planında işlenen suçları önleyememekte, bilakis çoğaltmaktadır. Kanaatimizce bu hal, işlenen suça mukabil gerekli?denk cezanın verilmemesinden kaynaklanmaktadır".

Cezadan önce, hakların yaşanması sağlanmalıdır
Milli Devlet'te ceza, hakların var olduğu ve yaşandığı bir toplumda verilir. Buradaki caydırıcılık, hakların muhafazasını temin içindir. Bugün ağır cezaların kaldırılmaya başlanması, aslında toplumun "medenilik" vasfını yitirdiğinin de bir göstergesidir. Çünkü, eğer müeyyideler kalkıyorsa, korunması gereken bir değer ve bir hak da kalmamış demektir.
Zira müeyyideler, temel değerlerin ve temel hakların korunması ve yaşatılması içindir. Öte yandan bugün "hakları yok edici suçlara denk müeyyideler" olmadığı için, haklar korunmuyor, demektir.
Bu sebeple de bireyler, kendi haklarını korumak için hukuk dışı yollara başvurarak haklarını kendileri aramaya yoluna gitmektedirler. Aynı mantık, cezalar için de geçerlidir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu / İstanbul Üniversitesi
Milli Devlet, tam bağımsızlıktır
Prof. Dr. Haydar Baş Beyin Sosyal Devlet?Milli Devlet anlayışında her milletin ve her ülkenin başkalarına muhtaç olmadan kendi öz sermayesi ile kendi öz kaynakları ile kendi senyoraj hakkı ile yaşayabileceği kalkınabileceği bütün delileri ile ortaya konmaktadır. Milli Devlet?Sosyal Devlet her şeyden önce tam bağımsızlık esasına dayanır.
Milli Devlet demek siyasette bağımsızlık demek, Milli Devlet demek ekonomi de bağımsızlık demek, Milli Devlet kültürde bağımsızlık demektir.
Bu kongre bir kez daha gösteriyor ki, bilim Prof. Dr. Baş diyor, akıl Haydar Baş diyor, ilim ve irfan Sosyal devlet?Milli Devlet diyor. Aklın yolu birdir ve budur. Başka yol da görünmemektedir.
Dünya kurtuluş için Prof. Dr. Baş'ın tezlerine sarılırken, Türkiye'dekiler çöken Avrupa ve Amerika'nın peşine takılıp onlarla beraber batmayı devlet politikası ve Türk siyaseti zannetmektedirler. Buna siyaset denmez, buna bilimsel akıl denmez; bu batıştır. Körükörüne böyle bir batışa evet demek, Türk milletine ve medeniyetimize olduğu kadar, insanlığa da ihanet derecesinde bir vebaldir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137