08 Nisan 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet, kadınlara birçok sosyal imkanı sunmaktadır
Milli Devlette, sosyal devlet gereği birçok imkan kadına sunulmaktadır. Kadınlarımız, yalnız eğitim hakkından değil, sağlık hizmetlerinden de en üst seviyede yararlanabilmelidir. ~|~

 

Sosyal Devlet projesi ile sağlık hekimliği modeli, mobil sağlık hizmetleri, her mahallede sağlık ocağı oluşturulması ve bu sağlık ocaklarından diğer hastanelere sevk imkanı gibi projelerle, kadın ve çocuklarımıza en iyi sağlık hizmeti verilmesi temin edilecektir.

Bugün ülkemizin birçok bölgesinde imkansızlıklardan ve yanlış anlayışlardan dolayı okuyamayan pek çok kız çocuğu vardır. Sosyal Devlet bu konuda kaynaklarını devreye koyarak, bu kızlarımızın da eğitim hakkından gereği gibi yararlanmasını temin edecektir ki, bu aynı zamanda Milli Devlet olmanın da bir gereğidir. El becerileri ile para kazanmak isteyen ev hanımlarına, ihtiyaç duyduğu makine için finansman, devlet tarafından sağlanarak, aile bütçelerine katkıda bulunmaları da devlet eliyle kolaylaştırılacaktır.

Kadınlarımıza beldelerde, kültürel ve sportif faaliyetler yapabilecekleri, çocuklarını eğlendirebilecekleri sosyal merkezler açılacaktır. Sosyal Devlet'in kadınları korumaya yönelik bir diğer uygulaması da engelli ve dul kadınlara maaş bağlamasındadır. Bu vatandaşlarımız bizzat devlet güvencesi altında olacaklardır. Şehit yakınlarına ve kimsesiz çocuklara maaş bağlanacak, özürlü ailelerin ilaç ve bakım masrafları karşılanacaktır. Toplumsal faaliyetlerin geliştirilmesi, hayır kurumlarının devreye konması, kültürel ve sanatsal çalışmaların desteklenmesi için gerekli maddi katkı devlet tarafından sağlanarak, kadının sadece aile içerisinde değil, ayrıca bütün bu sosyal faaliyetlere de katılarak toplumsal yapının gelişmesine katkıda bulunması sağlanacaktır.

Evinde, ailesine ve çocuklarına vakit ayıran kadın da, gerçekte "çalışmak"ta ve bir "kamu hizmeti" yapmaktadır. Bu bakımdan kadın "insan emekçisi"dir. Dolayısıyla bu temel hizmeti karşılığında ise Sosyal Devlet tarafından maaşa bağlanacaktır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden
SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu / Azerbaycan Bilimler akademisi
Dünyayı bu tezle daha iyi yönetmek mümkün
Burada mukayese için soruyorum, Prof. Dr. Haydar Baş'ın üstünlüğü nerededir? Sosyalizm ve Kapitalizm sistemlerinin esas dayanakları olan esas membaları olan teorileri bir gözden geçirelim. Kapitalist sistemin ve Sosyalist sistemin dayandığı teorilerin her biri, kısa bir zamanda yer almış ve ikisi de filozoflar ve siyasetçiler tarafından ortaya konulmuş iddialardır. Ayrıca bu iddiaların ortaya konuluş tarihi çok da uzun bir zaman değildir. Sosyalizm hangi teori üzerine dayanmıştır? Sosyalizm sistemini incelediğiniz zaman şunu görürsünüz. Sosyalizm, maddiyat bir teori, materyalist dünya görüşüne dayanan bir teoridir. Şimdi artık üniversite öğrencileri bile bu teorileri inceleyip, okudukları zaman, bu teoride çok gülünç şeylerin bulunduğunu ifade etmektedirler. Kapitalist sistemde ise merkezde duran paradır. Ve Bu teorilerde ve eserlerde yer almış bir şeydir. "Sosyal Devlet Milli Devlet" ve "Milli Ekonomi Modeli" kitaplarının özü nereye dayanmaktadır diye düşünürsek şunu görmekteyiz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitapları insanlık tarihine dayanır ve insanlık kültürüne dayanmaktadır. Bu kongre dünyanın her yanında kan döküldüğü bir zamanda dünyayı daha iyi yönetmek mümkün demenin adıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137