18 Mart 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet modelini ancak topluma hizmeti vazife bilen insanlar uygulayabilir
Milli Devlet anlayışında devletin bekasını tehdit eden eğitim anlayışı, tamamen değiştirilecektir. ~|~

 

Toplumu kuşatacak, her farklı oluşuma "devlet?millet yararına ve bütünlüğüne" halel getirmeyecek seviyede izin verecek, insan haklarını doya doya yaşatacak, hoşgörülü, adil bir insan modeli oluşturulacaktır. Bu şarttır; zira Milli Devleti, ancak topluma hizmeti bir vazife bilecek bu olgunlukta insan uygulayabilir.

Milli Devlet, birlik ve beraberliği tesis etmektedir
Demokrasi adı altında milletin birlik ve beraberliğine zarar verecek adımları toplumlara attıran global odaklar, bu sayede milleti parçalamak istemektedir. Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde huzur olması, bireylerin haklarını tam manası ile yaşaması mümkün değildir. Milli Devlet anlayışındaki Sosyal Devlet projeleri, hakikatte modelimizin insana verdiği değerin ifadesidir. Sosyal Devlet projeleri ile, toplum içerisindeki sınıflar arasında çatışmaya son verilmektedir. Adaletin de tesis edilmesini sağlayan Sosyal Devlet, hakların yaşanması noktasında bütün bireylerin eşit olduğunun da ispatıdır.

Milli Devlet sınıflar arası çatışmaya son vermektedir
Her sistemin oluşumunda bir sınıfın çıkarlarının gözlendiği ve korunduğu bilinen bir gerçektir? Kapitalizmde, sermayeyi elinde tutan bir grup sermayedarın hakları kollandı. Komünizm, sınıf farklılığını ortadan kaldırma gayesi ile ortaya çıktı ise de, alınan sonuçlar gösterdi ki, devlet kademesindeki bir grubun hegemonyasına zemin hazırlandı. Milli Devlet ise, toplumdaki sınıf farklılıklarını kabul etmektedir. Bu, toplumların doğal yapısıdır ve herkesi aynı hayat seviyesine getirmek zaten gaye değildir. Ancak Sosyal Devlet anlayışında önemli olan tüm kesimlerin güçlendirilmesidir.

Model, sınıflar arası geçişe izin veriyor
Sınıflar arası geçişe de izin veren bir ekonomi modelini hayata geçiren Milli Devlet'te, alt gelir grubundaki bir vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelire malik olmasının yansıra, Sosyal Devlet projeleri çerçevesinde alacağı faizsiz kredilerle bir iş kurarak toplumda üretici olabilmesi de amaçlanmaktadır.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Dr. Eric SHAYDULLİN / Harward Üniversitesi
Paranın tanımı, yüzyılın buluşu olmuştur
Sayın Baş'ın Ekonomi alanındaki fikirlerinden benim en ilginç bulduğum yer, paranın yeni bir tarife, yeni bir tanıma kavuşturuluyor olması. Sayın Baş'ın tezinde, yeni bir tarif getirilen paraya, üretimin karşılığı olarak vazife veriliyor. Bence bu yüzyılın buluşu, hatta paranın icadından beri en ilginç buluşlardan ve tesbitlerden bir tanesidir.
Paraya getirilen bu yeni tarif, bence çok önemli bir keşiftir. Milli Ekonomi modeli, sağlıktan tarıma ve konuttan enerjiye kadar hayatın her boyutuna değiniyor. Yani son derece kapsamlı bir tez. Bu nedenle herkesi bu tez üzerinde ciddi ciddi düşünmeye ve ülkeler bazında kendi hayatıyla ilgili çıkarmalarını yaparak bir an önce bu kötümserlikten kurtulmaya davet ediyorum.
Bu kitap bazı batılı bilim adamlarının söylediği gibi "tarihin sonunda değiliz" diyor. Bu kitapla birlikte Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirleriyle gerçek anlamda uluslar arası barışın ve refahın yaşanacağı döneme girmekteyiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137