24 Haziran 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet modeliyle Türkiye, bölgesinde ve dünyada lider olacaktır
Her sahada tam bağımsızlık esasına dayalı Milli Devlet anlayışı ile,
1? Türkiye'yi, önce bölgesinde lider, sonra dünyada adaleti hâkim bir noktaya taşıyacak bir dış politika izlenecektir. Bu politikalar devleti oluşturan bütün kurumların ittifakı ile belirlenecektir. ~|~

 

Önce adaletli insan sonra adaletli devlet
2? Tarihten gelen birikimi, geçmişten devraldığı mirasının oluşturduğu potansiyel gücü ve Müslüman Türk kimliği ile bugün de geçmişteki gücümüze ulaşmamız hiç de zor olmayacaktır. Adaletli insan modelinden yola çıkarak, dünyada adil devlet modeli ortaya konacaktır.

Kırmızı çizgiler yeniden belirlenecek
3? Kırmızı çizgiler tekrar belirlenecek ve tavizsiz uygulanacaktır. Bağımsız bir dış politikanın uygulanmasına geçilecektir.
4? Uluslararası ilişkilerde tek taraflı "uydu veya maşa devlet" olmak yerine, karşılıklı menfaatler dikkate alınarak müttefikler ve tüm ilişkiler tekrar belirlenecektir.

Tüm borçlar ödenecek, yeni borç alınmayacak
5? Dış borca dayalı bir ekonomi idaresi, neticede borç alınan ülkeye esareti doğurur. Bu bağlamda tüm borçlar ödenecek ve asla yeni borç alınmayacaktır.
6? Türkî Cumhuriyetlerin, İslam dünyasının ve aslında ezilen tüm ülkelerin beklediği "adaletli bir baş" olacak bir dış politika izlenecektir.

Diğer ülkeler adaletli bir "baş" olunacaktır
7? Kalkınmakta olan ülkelerin her türlü kalkınma ve yatırım hamlelerinde, sömüren bir mantıkla değil, "adalet sahibi bir baş" olmanın gereği olarak onlara destek olunacaktır. Türkiye, lider ülke konumuna sömürerek değil, ikram ederek getirilecektir.
8? Uluslararası hukukun kabul edildiği Tahkim ve benzeri anlaşmalar yerine, hukuki sahada da "karşılıklılık esası"na göre yeni anlaşmalara gidilecektir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Dr. Birol Şensoy / KKTC
Kendi ile barışık olmayan dünyaya adaleti getiremez
Kendi ile barışık olmayan bireylerin, etrafında olanlarla kavgalı olması son derece normaldir. Toplumlarda yaşananlar, bireylerin iç dünyalarının yansımasından başka bir şey değildir. Bir deponun içinde ne varsa, musluktan da o akacaktır. ABD halkı kendi ile barışmadığı sürece, dünyada kan dökmeye devam edecektir. Ancak kendiyle barışık insan, devletin devamında misyon sahibi olabilir, yaşadığı toplumda birlik ve beraberliği sağlayabilir. Tarihimizde, insandan yola çıkarak bir devlet sistemi oluşturulmuş; bu eksende onu yaşatacak insan yetiştirilmiş, böylece devletin bekası da garanti altına alınmıştır. Osmanlı'nın 600 yılı aşkın müddet dört kıtada bir hükümranlık kurmasının sırrı, işte bu 'insanın yetiştirilmesi'dir. Birbirinden farklı onlarca milleti bir çatı altında ve kendinden razı olarak yaşatabilmesi, insanı tanıyarak hareket etmesi, ona uygun olan, yani 'insan için bir devlet'anlayışını hayata geçirebilmesiyle mümkün olmuştur. Milli Devlet, eğitim konusunu, günümüzde ihtiyaç duyulan ve özlenen insanın yetiştirilmesi bakımından önemle ele almaktadır. Bu bağlamda Kapitalizmin bencil ve egoist insan modelinin yerine, tüm insanlığa haklarını verecek ve onları koruyacak fertlerin yetiştirilmesi, milli eğitimin ana vazifelerindendir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137