07 Mart 2009 Cumartesi 00:00
Milli Devlet, namus emniyetinin garantisidir
Namus emniyeti: Milli Devlet, namus emniyetinin garantisidir. Can ve malın, devlet garantisinde olduğu Milli Devlet sisteminde elbette ki, insanın fıtri bir özelliği olan namus ve toplumun en küçük yapıtaşı olan aile, devlet garantisinde korunması gereken önemli değerlerdendir. ~|~

 

Hazırladıkları beyannamelerde kadın ve erkeğin eşitliğinden söz ettikleri halde, aslında asrımızda kadını erkeklerin oyuncağı olarak kullananlar, namus emniyetinden ve kadının haysiyet ve şerefini korumaktan çok uzaktırlar. Özel hayatında ve toplumda sömürülen kadın, hak ettiği değere ve namusuna yakışır bir hayata ancak Soyal Devlet/ Milli Devlet içerisinde sahip olabilir.

Milli Devlet, kadınların geçimini garanti altına almaktadır
Tezimize göre, kadın geçimini temin için çalışmak zorunda da değildir. Zira Ssoyal Devlet/ Milli Devlet'in sunduğu imkanlarla kadının çalışmasına gerek kalmadan rahat yaşaması temin edilmektedir. Çalışmak kadın için bir mecburiyet olmaktan çıkarılıp, bireysel tercih haline getirilmektedir. Kaldı ki, biz, Milli Devlet tezimizin Sosyal Devlet projeleri içinde kadına ayrıca haklar ve imkanlar tanıyarak, onun çalışmadan da maddi olanaklara sahip olmasını garanti altına aldık. Bu kapsamda ev hanımlarının işçi statüsünde emekli edilmeleri, doğum yapan her anneye verilecek doğum ikramiyesi ve her doğan çocuğa maaş bağlanması ile; kadına, toplum içinde maddi olarak da ayrı bir saygınlık getirecektir.

Milli Devlet, din emniyetinin de garantisidir
Din emniyeti: Milli Devlet, din emniyetinin de garantisidir. Bu noktada laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde, laikliğin, gereği gibi uygulanmasının da Milli Devlet'le sağlanacağının altını çizmekte yarar vardır. Laiklik ilkesi, özetle, devlet işleri ile din işlerinin birbirinden ayrılması olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, laikliğin ihlalinden bahsedebilmek için, "kamu adına, devlet işinin din kaynaklı olarak yapılması" gerekir. Anayasanın 24. Maddesine göre de "Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir... Kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz."

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Vugar Seidov / Budapeşte Üniversitesi, Macaristan
Küresel sömürücülerin ayağı yerden kesildi
"Sosyal Devlet Milli Devlet" kongresi son derece önemli bir kongredir. Gelecekte daha önce Almanya'da yapılan Milli Ekonomi Modeli kongresi gibi bir kongrenin tekrar Avrupa'da yapılmasını istiyorum. Beni Avrupa'da bir elçiniz olarak kabul ederseniz bundan büyük şeref duyacağımı ifade etmek isterim.  Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" tezi son derece cesur bir girişimdir. Bu kongre küreselleşme hegemonyasını kıracak bir girişimdir. Bilim dünyasının sahip çıkıp, istifade etmeleri gereken bir modeldir.

Bu model teorik bir temeli olan ve pratikteki yolları da açıkça göstermiş yeni bir modeldir. Tez bana özet halinde getirildiğinde, hayran kaldım ve defalarca okudum. Bu kongreyle birlikte yeni bir devlet anlayışının doğuşuna sahne oluyoruz. Bu model, diğer devletlere karşı ekonomik sömürü politikaları uygulayan güçlerin ayaklarını adeta yerden kesmiştir. Tezin ve modelin tüm dünyaya açılıp uygulamaya geçirilmesi için birlikte hareket etme ve çalışma çağrısında bulunuyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137