17 Nisan 2009 Cuma 00:00
Milli Devlet, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için ön ayak olacaktır
Becerikli ve kaliteli iş gücünün yetiştirilmesi de işçilerin ücretlerinde elbette etkilidir. ~|~

 

Orta ve yüksek öğretim, sosyal ve iktisadi hedeflerin gerektirdiği insan gücü planlamasına göre yeniden yapılanacak, mesleki eğitime ve kalifiye ara teknik elemanın yetiştirilmesine önem verilecektir.

Çalışma şartlarının ve ücretlerin iyileştirilmesinde tam istihdamın sağlanması ve sosyal destekler, toplu sözleşmeleri kavga mantığından çıkararak; meselelerin uzlaşma ve anlaşma zemininde halline imkan tanıyacaktır.
Elbette sendika kurma, grev, lokavt ve toplu sözleşmeler, özgür ve demokratik ortamda çalışma hayatını düzenleyen ana unsurlardır. Ancak işçi kesiminin yukarıdaki imkanlarla iyileştirilen  şartlarında, sınıflar arası farklılıklar en az seviyeye çekileceği için; Sosyal Devlet projeleriyle toplumsal barışın teminat altına alınması neticesinde çalışma hayatında birlik ve beraberlik sağlanacaktır.

Kısaca Milli Devlet'te, işçiler için yapmak istediklerimiz, bireysel olarak hayat standartlarını yükselterek insanca yaşamasını sağlamak gibi görünürken; aslında şartları iyileştirilen işçinin devleti ile barışık olarak ve milleti yararına daha iyi hizmet edeceği gerçeği de hayata geçirilmektedir.

Bu yarar, topyekun bir kalkınma demektir. Yüz yılardır süregelen işçi işveren arasındaki sürtüşme yanlış iktisadi modellerin uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Bu yanlış uygulamalar aynı zamanda toplumsal huzuru da bozmaktadır. Milli Devlet, işçi ve emek meselesine getirdiği yepyeni açılımla, bu tarihi sürtüşmeyi tam tersine birlikteliğe çevirmekte; bu sayede hem toplumsal huzuru, hem de ekonomilerde sürekli büyümeyi hayata geçirmektedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Cahit Babuna / İstanbul Ünv. emekli öğr. üyesi
Bu yepyeni ufuklar açmaktadır
Demokrasi  DEMOS ?HALK VE KRASİ-  İDARESİ demektir. Yani kısaca halka   hizmet için  kurulan devlet manasını taşımaktadır. Ancak  şu ana kadar kurulan demokrasilerde devamlı olarak halkın adına ve sosyal devletten yana konuşulmakta, ancak dünyanın hiçbir yerinde tam manasıyla bir sosyal Devlet henüz  fiilen kurulamamıştır. Çünkü sosyal devletin kurulması için bazı fikir ve zihniyet uygulama zeminlerinin  hazırlanması gerekmektedir. Öte yandan Sosyal Devlet, sosyal görüşleri olan Milli Devletle ancak kurulabilir.  Küreselleşme sistemi, olanca  gücü  ve ağırlığıyla tüm dünyayı tam manasıyla sermayeyle işgal etme çabasındadır. AB ülkeleri de Türkiye'miz de maalesef günümüzde bu sisteme bağlanmış ve onun içinde yer almaktadır. Böylece Ülkemiz de faiz ve borç yükü altında  ezilmektedir. Onun  için onların tümü kenara itilip yepyeni  bir ekonomik modelin uygulanması gerekiyor. Bu yeni modelle, halka dönük ve halk için, insana dönük  bir sisteme -idari  modeline geçmek  gerekiyor. Bu yeni yönteme de PROF.DR. HAYDAR BAŞ  tarafından  yazılan  "SOSYAL DEVLET ? MİLLİ DEVLET"  kitabı ile girilmektedir. Bu kitap yepyeni  sistemi  önermektedir. Yepyeni ufukları açmaktadır. Çünkü İnsana dönük bir MİLLİ DEVLET  idaresini ve SOSYAL EKONOMİ sistemini tarif etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.