30 Nisan 2009 Perşembe 00:00
Milli Devlet, piyasalara maliyetsiz para sürerek arz?talep dengesini sağlar
Milli Devlet'te paranın maliyetsiz olması, paranın piyasalarda serbestçe dönmesini ve reel ekonomiye katkısını sağlar. ~|~

 

Sosyal Devlet'in bir gereği olarak devlet, arz ve talep dengesini sağlamak zorundadır. Bu sayede vatandaşa, üretilen mal ve hizmetin değerinde mübadele imkânı sunulur. Eğer piyasada yeterli miktarda maliyetsiz para olmazsa; bunun yerini, "plastik para" dediğimiz kredi kartları ya da maliyetli paralar almakta, böylece ekonomiler mutlu bir azınlığın kontrolüne terk edilmektedir.

Milli Devlet'te tasarruf, paranın dolaşımına mani değildir
Liberal anlayışta paranın tasarruf edilmesindeki maksat, faiz yoluyla ve spekülatif yollardan para kazanmaktır. Kapitalist ekonomilerde para, spekülatif alanlarda değerlendirilir. Milli Devlet'in ekonomi anlayışında ise, paranın piyasada tedavülü maliyetsizdir. Bu sebeple, tasarruf aracı olarak para, sosyal harcamaların ve ihtiyaçların karşılanması ve yatırımlar içindir. Mal ve hizmetin üretiminde kullanılır. Bu tasarruf yolları, paranın serbestçe dolaşımına, üretim ve talebin artmasına imkan verdiği için, vatandaşın ihtiyaçlarının karşılanmasına hizmet eder.

Milli Devlet, üretim ve tüketimi aynı anda devreye koyar
Milli Ekonomi Modeli ile Sosyal Devlet'in yaptığı, paraya getirdiği yeni tarif ve yüklediği fonksiyonlarla, üretim ve tüketimin aynı anda devreye konulmasını sağlayarak piyasaların dengesini korumaktır. Ekonomilerin nihai hedefi olan "sürekli büyüme"nin sağlandığı tek formül de budur. Paranın maliyesiz olması ve senyoraj hakkının kullanılması ile ?ki bu oran Milli Ekonomi Modeli'nde ayrıntıları ile izah edilmiştir? piyasaların ihtiyacı oranında piyasalara sunulması, bireylerin istenilen düzeyde tüketim kabiliyetine kavuşmasını da temin eder.

Milli Devlet'te para gerçek özgürlüğe kavuşur
Milli Devlet'in para politikası, paraya özgürlüğünü kazandırarak, piyasaların "bağımsız" hale gelmesini sağlamaktadır. Liberal?kapitalist modellerin para politikaları ise global tefecilerin parayı kontrol ederek bütün piyasalar üzerinde hakimiyet kurmalarına olanak tanırken Milli Devlet tezi bunu tersine çevirmektedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Patric Boulogne / Paris Üniversitesi
AB'nin sistemi kendi içinde oturmadı
Eski Sosyalist Dışişleri Bakanı Hubert Verdine'in, Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı'na sunduğu raporda küreselleşme karşısında Fransa'nın iki özel durumunu öne çıkarmaktaydı: Bunlardan birincisi serbest pazar ekonomisine yönelik zayıf halk desteği, öteki ise serbest pazar ekonomisine duyulan güvensizlikti. İşte tam bu noktada yani Fransa'da ve diğer Avrupa ülkelerinde bir taraftan ahlaki değerler, bir taraftan ekonomik pazarlar kaybedilirken Prof. Dr. Haydar Baş Milli Devlet teziyle hem ortak değerleri koruyor, hem de Pazar kavgalarındaki haksız rekabeti önlüyor. Bugün Avrupa Birliği kendi içinde oturmamışken, AB yöneticileri problemleri çözmekte yetersiz kalırlarken  ve dahası nasıl bir Avrupa sorusuna tam ve nihai cevap verilmemişken Sayın Baş'ın Milli Devlet ve Milli Ekonomi Modeliyle her toplumun ve her devletin problemlerini başka devletlerin ve halkların problemleriyle çoğaltmadan kendi içinde çözüyor. Dünya yeni oluşumlara giderken Baş'ın Milli Devlet/Sosyal Devlet tezi çok anlamı ifade etmektedir. Prof. Dr. Haydar Başın Milli Ekonomi tezi bugün ABD'nin, BM'nin, AB'nin de çözemediği sürekli kalkınmayı, sürekli büyümeyi, kaynakların kullanımını, paylaşım eşitsizliğini, vergi adaletsizliğini çözecek projeler içermektedir. Dikkatle izlenmesi gerek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137