21 Nisan 2009 Salı 00:00
Milli Devlet sıfır faizli kredi imkanı sağlayacak
Sosyal Devlet projelerinin hayata geçirilmesi ile mümkün olan "her sınıftan tüketiciyi pazarda mal alabilecek konuma getirmek" fikri, sürekli büyüme için şarttır. ~|~

 

Zira yeterli talebin olmadığı bir ekonomide sürekli büyüme olamaz. Sanayici ve tüccar, malına istediği pazarı bulduğu için üretimini arttırarak devam ettirecektir. Üretim için gerek duyduğu finansmanı sıfır faizle devletten elde edebilecektir. Üreticinin böylece desteklendiği tezimizde, tüketici sınıf da Sosyal Devlet projeleri ile belli bir gelir düzeyine taşındığı için, piyasaların ihtiyaç duyduğu tüketimi yapabilecek, aynı zamanda kabiliyeti oranında isterse devletten alacağı faizsiz kredilerle üretici veya tüccar olabilecektir.

Sürekli büyüme, üretim?tüketim dengesiyle mümkündür
Dolayısıyla sürekli büyümenin formülü, "üretim ve tüketimin beraber desteklenmesi" dir. Bu, aynı zamanda, tüketim yanlı bir denge analizidir. Ekonomilerde yukarıda saydığımız, arzın ve talebin beraber desteklenmesinin sağlanabilmesi için; "ekonomiyi büyüten vergi anlayışı"nın devreye konması ve Sosyal Devlet anlayışı içinde ele alınan ülke kaynaklarının, emisyonla destekli faizsiz krediler ve devlet?millet ortaklığı ile kurulacak üretim tesisleri yoluyla harekete geçirilmesi ile mümkündür.

Milli Devlet teziyle daha iyi yaşamak mümkündür
Milli Devlet tezi ve onun ekonomi ayağı Milli Ekonomi Modeli, dünyayı daha iyi yaşanabilir kılmak için hayata geçirilmektedir. Günümüzde milyarlarca insan, var olan siyasi ve iktisadi görüşlerin baskısı altında dünyada adeta zindan hayatı yaşamaktadır. Bu hayat, yığınların önünde adeta değişmez bir kader olarak konmuştur.

Milli Devlet huzurlu bir hayatın formullerini içermektedir
Bu vahim gidişatı tersine çevirmek, insanların gelecek kaygısı taşımadan, kimseye muhtaç olmadan bireylerin kendi aileleri ile huzurlu bir hayat sürmeleri ve milletlerin de hiçbir global gücün kontrolünde olmadan hür ve bağımsız yaşamaları mümkündür. Milli Ekonomi Modeli, bu huzurlu ve dengeli hayatın formüllerini ve projelerini ortaya koyarken, Sosyal Devlet/Milli Devlet de bu projelerin nasıl hayata geçirileceğini izah etmektedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Fehim Üçışık / Marmara Üniversitesi
Milli Devlet, ayrım yapmadan "Vatandaşlık Maaşı" verecek
Sosyal Devlet Milli Devlet Modeline göre,"asgari geçim standardının altında verilen Sosyal Güvenlik yardımlarını, Sosyal Güvenlik olarak kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenle hangi gerekçe ile olursa olsun; bireylerin gelirleri, Sosyal Güvenlik sistemi ile hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame edecekleri düzeye çıkarılmalıdır"(s.142). Sosyal Devlet, ayrım yapmaksızın bütün vatandaşlarına "vatandaşlık maaşı" verecektir (s.147). Ülkemiz şartlarına göre 2007 yılı Asgari Sosyal Güvenlik Destek Miktarı 2.000 YTL'dır (s. 142). Bir diğer sosyal destek ise, "belli gelirin altında kalan gruplardan vergi alınmaması"dır. "Bu ülkemiz şartlarında yıllık, ?2006 yılı için? 100 milyar ve altıdır" (s.147). Fikrimizce, anılan  ilkeler, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin sosyal güvenliğe ilişkin, "her şahsın, gerek kendisi gerekse ailesi için, yiyecek, giyim, mesken, tıbbi bakım, gerekli sosyal hizmetler dahil olmak üzere sağlığı ve refahını temin edecek uygun bir hayat seviyesine.ve .işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, ihtiyarlık veya geçim imkanlarından iradesi dışında mahrum bırakacak diğer hallerde.güvenliğe hakkı vardır" şeklindeki hükmünün (m.25/I) gereği gibi uygulanmasını öngörmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137