21 Ağustos 2009 Cuma 00:00
Milli devlet, spekülatif oyunlara müsaade etmeyecektir
Anlık hareketler ile bir ülke finanssal piyasaların çökmesi ile batırılmakta, milletin zenginliği bir anda global sermayenin eline geçmektedir. ~|~

 

Milli Devlet, bütün bu oyunlara asla müsaade etmemekte, hem devletlere iktisadi bağımsızlık kazandırıken spekülatif hareketlere son verdirerek sade vatandaşların servetlerinin bir anda elde değiştirmesine de engel olmaktadır.

Milli Devlet, ülkelerin para ile sömürülmesine son verecektir
Küresel güçlerin en önemli silahı paradır; küreselleşmeyle birlikte kendi paralarını azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hakim kılarlar. Bu ülkelerin kendi paralarını kullanmalarına asla müsaade etmezler. Sömürdükleri ülkelerin mal ve emeklerinin karşılığında kendi paralarını devreye koyarlar. Ülkeler emekle, gayretle üretim yaparlar, gelişmiş kabul edilen ülkeler ise kağıdı boyayarak bütün bu üretimleri hiçbir emek sarf etmeden kendi ülkelerine transfer ederler. Milli Devlet bu sömürüye asla müsaade etmemekte. Ülkelerin kendi emekleri ve üretimleri karşılığında kendi paralarının devreye girmesini sağlamaktadır.

Milli Devlet, ihtiyaç duyulan paraya ulaşımı kolaylaştıracaktır
Küresel ekonomilerde para, ulaşılması zor bir yerdedir. Mübadele(değiş?tokuş) ve tasarruf aracı olarak kullanılan para, maliyetlidir. Faiz unsuru, paraya ekstra bir maliyet kattığından, üretim maliyetlerini de direkt olarak arttırmaktadır. Küresel sermaye, azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde paranın tasarruf özelliğini kullanarak hiçbir emek harcamadan akıl almaz kârlar elde etmektedir. Yukarıda dikkat çektiğimiz üzere, ülkemizde, 2005 yılında İMKB'de değerlendirilen yabancı sıcak para, dolar bazında yüzde 66.9 kazandırmıştır. Bin dolar yatıran bir yatırımcı, hiçbir üretim yapmadan, istihdam sağlamadan yıl sonunda bin 669 dolar elde etmiştir. Milli Devlet'te ise paraya ulaşmak kolaydır. Paraya iki yeni fonksiyon daha kazandırılmıştır: Para, tahrik unsurudur; Para, emeğin ve üretimin karşılığıdır. Milli Devlet'te, üretim projesi olanlara devlet, paranın tahrik unsuru özelliğini kullanarak faizsiz kredi verecektir. Bu da üretim maliyetlerinin düşmesi anlamındadır. Milli Devlet'te piyasada bulunan paranın maliyetsiz olması, paranın belirli ellerde bloke olmasının, haksız kazançlar elde edilmesinin önünü tamamen kesmektedir. Milli Devlet'te para, aynı zamanda tüketimi tetiklemek için de kullanılmaktadır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. İrina Hundt, / Almanya, Dresden Üniversitesi
Milli Devlet'te muhteşem bir ahenk var
Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, sadece sömürülen halkları ve devletleri değil, aynı zamanda sömürenleri de dengeye taşıyacak kuşatıcı bir model ve tam bir denge ekonomisidir. Bu modelin ülke idaresine yansıması olarak oluşturulan Sosyal Devlet?Milli Devlet tezi, öyle bir ekonomi yönetimi ortaya koyuyor ki, hem millet zenginliğe kavuşuyor, hem devlet güçleniyor, hem üreten sermayedar memnun kalıyor, hem de tüketen kesim güçlendiriliyor. Devlet, halkına hizmet edecek sermayeyi, yabancılardan temin edilecek kredilerle değil, bizzat kendi emisyon hakkını devreye koyarak elde ettiği için, hem devlet sermayesizlikle kıvranmıyor, hem de milletin sırtına maliyet binmiyor, borç yükü binmiyor.
Devlet ve millet arasında dengeyi sağlayan bu formül, işyerlerinde işveren ve işçiler arasındaki münasebetleri de dengeleyen bir mikro model getiriyor. Böylece hem makro planda hem de mikro planda adalet ve etik esaslar, mülkiyet, emek ve hak ekseninde kendiliğinden oluşuyor. Bu muhteşem ahenge başka hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137