04 Temmuz 2009 Cumartesi 00:00
Milli Devlet, vatandaşlarının temel haklarını teminat altına almaktadır
Milli Devlet tezimizin hukuki meselelere yaklaşımını dört ana kısımda ele almaktayız. ~|~

 

1? Milli Devlet'in vatandaşları ile olan hukuku,
2? Milli Devletin yabancılarla olan hukuku,
3? Vatandaşların kendi aralarındaki hukuku,
4? Devletler arası hukuk.
Bu dört maddeyi de elbette kendi içerisinde ceza, yaptırım ve tazminat vb. hukuki alt başlılara da ayırabiliriz; ancak bu konu daha çok hukuk eserlerinin iştigal sahası olduğu için bu kadarla yetiniyoruz. Biz burada Milli Devlet'in kendisi ile etkileşim halinde bulunan unsurlara yaklaşımını genel hatları ile ortaya koymaktayız.

Her bireyin temel hakları vardır
Her şeyden önce her bireyin doğuştan gelen temel hakları vardır. Devletlere düşen asıl vazife, bu temel hakları vatandaşlarına sunmak ve bunların yaşanmasını teminat altına almaktır. Devlet örgütlenmesi bu hedef üzerine yapılmalı; bürokrasinin yetkisi, vatandaşa hizmetin bittiği yerde bitmelidir. Devletin sahip olduğu yetkiler, bu sorumluluğu ifa etmesi içindir. Bu temel haklara bireylerin sahip olduğu yerde ancak hukuktan bahsedilebilir.

Devlet, haklar konusunda sorumludur
Bireylerin sahip olduğu bu haklar aynı zamanda devlete de sorumluluk yüklemektedir; eğer bu haklardan herhangi birinde eksiklik olursa, bunun devlet tarafından tanzim edilmesi gerekir... Bu hakları kısaca örneklendirirsek;

a? GÜVENLİK HAKLARI: Can, mal, namus, inanç ve vatan güvenliği devlet tarafından sağlanmalıdır. Örneğin, bir bireyin evi soyulmuş ve bu soygun o bireyin hatasından kaynaklanmıyorsa; ortaya çıkacak zarar, devlet tarafından karşılanmak zorundadır. Yani vatandaşların mallarının korunması, devletin garantörlüğü, dolayısı ile sigortası altındadır. Böyle bir hırsızlık olayında elbette hırsız olan, hak ettiği cezayı görecektir; ancak mağdur tarafın zararı devlet tarafından karşılanacaktır. Burada esas olan, olayın, mağdurun kendi hatasından ziyade devletin ihmalinden kaynaklanmış olmasıdır. Yine örneğin, trafik kazalarında eğer suçun sebebi, yolun yapısı ve trafik işaretlerinin eksikliği gibi devlete ait kusurlar ise, sorumluluk yine devlete ait olacaktır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Juhani Tamminen / Finlandiya
Bu eser son derece kıymetli bir rehber
Avrupa birliği'nin ortak para politikasına direnemeyerek Euro bölgesine girilmesi Finlandiya için günümüzde ağır sorunların başlangıç noktası olmuştur. Finlandiya'da Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin birçok enstrümanları koruyucu tedbir olarak uygulamaya alındı. Örneğin, bazı dev Fransız şirketleri uranyum madenlerini topyekün almaya kalkıştı. Ama hükümet yerinde müdahalelerle bu ve bunun gibi olaylara meydan vermedi.
Kongremizin temelini oluşturan sevgili meslektaşımın eseri, Finlandiya gibi milli varlığını korumanın güçlükleriyle boğuşan ülkeler için son derece kıymetli bir rehber teşkil etmektedir.
Diyebilirim ki, yeni sömürgecilik arayışlarına karşı koymak isteyenlerin elinde artık pratik ve kapsamlı bir rehber, bir doğru yanlış çizelgesi vardır.
Bu rehber, sadece Türk milleti için değil, hiçbir din ve ırk farkı gözetmeksizin bütün insanlık için bir kurtuluş projesidir, barış, adalet ve kalkınma modelidir. Bu modelin sahibi Prof. Dr. Baş'ı yürekten tebrik ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137