23 Mayıs 2009 Cumartesi 00:00
Milli Devlet, yabancı paranın dolaşımını kontrol altına alacaktır
Sosyal Devlet'in bir diğer vazifesi ise, yatırım ve üretim için gerekli olan finansmanı "sıfır" faizle vatandaşına sağlamaktır. ~|~

 

Sıfır faizli kredi ya da maliyetsiz para, esnaf, küçük esnaf ve her türlü ticaret mensuplarına "proje mukabili kredi" olarak; KOBİ'lere ve sanayiciye uzun vadeli faizsiz üretim?yatırım kredisi olarak, gençlere uzun vadeli evlenme kredisi olarak, tarım kesimine "ürüne karşılık avans" olarak yansıyacaktır.

Üretimle para kazanmanın önü açılacaktır
Milli Devlet, kendi topraklarında kendi parasının dolaşımını sağlarken, yabancı paranın dolaşımını kontrol altına alacaktır. Türkiye örneğinde olduğu gibi, ulusal paramız dünyanın herhangi bir yerinde dolar ile değiştirilmez iken, FEX piyasalarında işlem görmez iken; kendi iç piyasalarımızda yabancı paranın konvertible olmasına müsaade etmemizin hiçbir izahı olamaz. Spekülatif bütün işlemlerin önüne geçilerek üretimle para kazanmanın önü açılacaktır. Spekülatif işlemlerin millete hiçbir faydası olmadığı gibi ülkeleri global aktörlerin elinde oyuncak yapmaktadır.

İhracat ve ithalata dayalı sabit kur sistemi oluşturulacak
Başta Sermaye Piyasası olmak üzere piyasaları düzenlemek devletin görevi olmalıdır. Milli Devlet'te Kambiyo sistemi, ithalat ve ihracata dayalı sabit kur sistemidir. Bu kural, mal ve hizmet ticareti ile alakası olmayan portföy akışını önleyecektir. Çünkü ulusal piyasalara kademeli olarak giren yabancı para, bir anda çekildiğinde ülke ekonomilerini batırmaktadır. Milli Devletin belirlediği "ithalat ve ihracata dayalı sabit kur sistemi" ile kontrol, devletin kendi elinde olacağı gibi; yabancı paranın fiyatı, gerçek değerinde ve ülkelerin çıkarlarına uygun bir fiyat düzeyinde konumlanacaktır.

Piyasaların kontrolü devlette olmazsa reel sektör ezilir
İster dalgalı ister sabit olsun serbest kur sisteminde kontrol her zaman hedge fonları elinde tutan global aktörlere aittir. Sermaye piyasalarında kontrol milletin çıkarları adına devletlerin elinde olmadığı sürece reel sektörde atılan olumlu adımların hiçbiri bir mana ifade etmeyecektir. Çünkü bir sabah global aktörler, sermaye piyasalarını alt üst ederek hem büyük karlar elde edebilirler, hem de başta reel sektör olmak üzere bütün ekonomiyi çökertebilirler.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sömürgeci sistem son nefesini veriyor
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır. O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir. 
Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137