13 Mayıs 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet'in sosyal devlet açılımı gelir dengesi için tek çözümdür
Milli Devletin adil gelir dağılımını sağlamak için atacağı adımları şöyle ele alabiliriz: Milletin üretimi karşılığı piyasada bulunması gereken parasal miktarı, maliyetsiz yerli para ile karşılayacak olan Milli Devlet, senyoraj hakkını kullanarak elde ettiği geliri vatandaşına Sosyal Devlet projeleri ile dağıtacaktır. ~|~

 

Özellikle dar gelirli bireyleri hedef alacak olan gelir arttırıcı uygulamalar, hem gelir dağılımında adaleti sağlayacak, hem de toplumsal huzurun oluşmasına imkan tanıyacaktır.

Milli Devlet, gelir arttırıcı projeler uygulayacak
Ev kadınlarının emekli edilmesi, yeni doğan çocuklara maaş bağlanması ve doğum ikramiyesi verilmesi, işsizlere ve kimsesiz yaşlılara maaş bağlanması, öğrencilere karşılıksız burs verilmesi, emeklilerin maaşlarından kesintilerin kaldırılması, evi olmayanlara faizsiz kredilerle ev sahibi olma imkanı tanınması, vatandaşlık maaşı gibi uygulamalar, sosyal ve gelir dağılımında adaletin sağlanmasına imkan tanımaktadır. Üretim karşılığında işçi maaşını alır, ama bu, sadece onun alın terinin karşılığı değildir; aynı zamanda bu üretim karşılığı ortaya çıkan gizli bir kâr daha vardır, o da devletlerin senyoraj geliridir.

Milli Devlet senyoraj gelirini vatandaşıyla paylaşır
Milli Devlet ortaya çıkan bu kârı, yine sosyal projeleri ile vatandaşlarına iade eder. Oysa kapitalist modeller, devletlere üretim artışı karşılığında piyasaların ihtiyaç duyduğu sermayenin faizli "hard currency"lerle karşılanmasını önerirler. Bunun anlamı, milletin alın terinin global sermaye sahiplerine aktarılmasıdır ki, gelir dağılımındaki dengesizliklerin en temel sebeplerinden biri de budur.

Kapitalizm devletleri borç batağına itmektedir
Devletler piyasanın ihtiyacı olan sermayeyi dışarıdan maliyetli bir şekilde sağlama yoluna giderken aynı zamanda borç batağına batmaktadırlar. Maliyetli olarak borçlanan devletler, borçlarını ödemek için vatandaşlarından elde ettikleri vergi gelirlerini, vatandaşlarına hizmet olarak sunmak yerine; borçlu bulunduğu sermaye gruplarına aktarmak zorunda kalmaktadırlar.  


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Vugar Seidov / Budapeşte Üniversitesi, Macaristan
Bu tezin uygulanması için birlikte çalışalım
"Sosyal Devlet Milli Devlet" kongresi son derece önemli bir kongredir. Gelecekte daha önce Almanya'da yapılan Milli Ekonomi Modeli kongresi gibi bir kongrenin tekrar Avrupa'da yapılmasını istiyorum. Beni Avrupa'da bir elçiniz olarak kabul ederseniz bundan büyük şeref duyacağımı ifade etmek isterim.  Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" tezi son derece cesur bir girişimdir. Bu kongre küreselleşme hegemonyasını kıracak bir girişimdir. Bilim dünyasının sahip çıkıp, istifade etmeleri gereken bir modeldir. Bu model teorik bir temeli olan ve pratikteki yolları da açıkça göstermiş yeni bir modeldir.
Tez bana özet halinde getirildiğinde, hayran kaldım ve defalarca okudum. Bu kongreyle birlikte yeni bir devlet anlayışının doğuşuna sahne oluyoruz. Bu model, diğer devletlere karşı ekonomik sömürü politikaları uygulayan güçlerin ayaklarını adeta yerden kesmiştir. Tezin ve modelin tüm dünyaya açılıp uygulamaya geçirilmesi için birlikte hareket etme ve çalışma çağrısında bulunuyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137