28 Nisan 2009 Salı 00:00
Milli Devlet'in vergi anlayışı ekonomiyi büyüten bir yaklaşımdır
Milli Devlet'in vergi yaklaşımı, ekonomiyi büyüten, devletin gelirini katlayan ve sosyal adaleti de temin eden bir vergi sistemidir. ~|~

 

MEM, paraya yeni bir tarif getiriyor
Paraya yeni bir tarif getiren Milli Ekonomi Modeli ile, para, sadece bir alım?satım aracı olarak görülmemekte; değişim gücünün ve tasarruf özelliğinin bulunmasının yanı sıra, emeğin ve üretimin karşılığı olması ve tahrik unsuru olma vasıflarıyla tamamen orijinal bir yaklaşımla ele alınmaktadır.

1? Ekonomide para tahrik unsurudur
Milli Devlet, anlayışında paranın herkesin elinde bulunması gerekir. Çünkü para, emeği tahrik ederek mal ve hizmet üretimini sağlayan bir araçtır. Yine para tüketimi devreye koyacak bir tahrik aracıdır. Ancak şayet para, piyasada kolayca ulaşılabilir bir şekilde bulunursa; üretim ve tüketimle ilgili niyetlerin ortaya çıkmasına vesile olabilir. Paranın "tahrik edici bir unsur" olması, ilk defa Milli Devlet tezinin ekonomi modelinde ortaya konulmuştur. Diğer devlet anlayışlarında ekonomiyi örten bir peçe olarak görülen para, Milli Devlet'te tam tersine ele alınarak "piyasalardaki üretim ve tüketimi tetikleyen bir unsur"dur.

2? Para emeğin ve üretimin karşılığıdır
Paranın, emeğin ve üretimin karşılığı olması vasfı da yalnızca Milli Ekonomi Modeli'nde ortaya konulmuştur. Piyasalarda üretim arttıkça, buna karşılık para miktarının da belli oranda artması gerekir. Bu da devletlere senyoraj geliri elde etme fırsatı tanıdığı gibi, Sosyal Devlet'in ihtiyaç duyduğu finansmanı da sağlamaktadır. Bu sayede bireylerin üretimleri karşılığı devreye giren para, millete hizmet olarak sunulmakta; milletin alın teri yine ona iade edilmektedir. Sosyal Devlet olmanın gereği, vatandaşların giyim, gıda, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmelerini temin etmektir. Ayrıca yeraltı ve yerüstü kaynaklarının işletilmesi için emeğin devreye konulmasını sağlayacak olan da paradır. Eğer para, piyasalarda herkesin elinde olmazsa, üretim ve tüketim faaliyeti yapılamaz.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Metin TULGAR / Nöroteknoloji Merkezi Başkanı
Bir Müslüman Türk'ün eseri olması onur verici
"Sosyal Devlet/Milli Devlet" kitabının her cümlesini dikkatle ve hayranlıkla okuyorum. Aslen bir sosyal bilimci olan Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ  tarafından matematiksel bir düşünce tarzıyla bu değerli kitabın kaleme alınması beni gerçekten şaşırttı. Açlık, işsizlik ve can güvenliğinin gündemde olduğu dünyamızda sadece Türkiye ve Türk milletinin değil, tüm ülkelerin ve ulusların sorunlarına samimiyetle çözüm önerileri sunan "Sosyal Devlet/Milli Devlet" modelinin bir Türk bilim insanınca geliştirilmesi, tarih boyunca barışın, hoşgörünün ve adaletin simgesi olmuş ecdadımızın misyonunun devam ettirilmesi noktasında ayrı bir öneme sahiptir. Bu tezin, Müslüman Türk dünyasının tezi olmasından onur duyuyorum. İnsan hakları, demokrasi ve özgürlük gibi kutsal kavramların bilinçli şekilde çarpıtıldığı günümüzün karmaşık ortamında umutsuzluk değil umut mesajlarıyla insanlığa mutlu gelecek müjdesi veren bu eserin her cümlesi dikkatle ve özümsenerek okunmalı kanaatindeyim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100