08 Mart 2009 Pazar 00:00
Milli Devlet'te herkes din ve vicdan hürriyetine sahip olacak
Din emniyetinin garantisi olan Milli Devlet'te, devlet, laikliğin gereği olarak din ve vicdan hürriyetinin sonuna kadar ve herkes tarafından kullanılmasının garantisi olacaktır. Aynı zamanda laikliğin bir diğer boyutu olan devlet işlerinin dini kaynaklı yapılmasının da önüne geçecektir. ~|~

 

Vatan emniyeti: Sosyal Devlet/Milli Devlet, vatan emniyetinin de garantisidir. Vatan emniyeti, diğer saydığımız emniyetlerin tamamının sağlanması için de gereklidir. Vatan emniyetinin olmadığı yerde, hiçbir insan hakkı ve emniyetinden bahsedilemez. Vatan emniyeti, top yekun olarak milletin bekası varlığını devam ettirmesi demektir.

Vatan emniyeti demek, esasında milletin tamamına ait olan vatan topraklarının, yine milletin olarak kalmasının garanti edilmesidir. Bize göre vatan mukaddestir ve milletin malıdır. Bugün milletten habersiz yabancılara devredilen yeraltı kaynakları, satılan vatan toprakları, aslında millete ait olanın gizlice yabancılara verilmesidir. Milli Devlet, vatan emniyeti ile, işte bunun önüne geçecekbir devlet anlayışını hayata geçirmektedir. Sosyal Devlet/Milli Devlet'te "ordunun güçlü olması"nın üzerinde ısrarla durulmasının sebebi, bu temel güvenliklerin sağlanması içindir. Ancak güçlü ordu, milletlere yukarıda ifade ettiğimiz güvenlikleri sağlayabilir.

Görüldüğü gibi Milli Devlet, insana verdiği değer ve gösterdiği saygı ile, insan hakları konusunda da diğer sistemlerin ele almadığı konularda ayrıntılı düzenlemeler yapmıştır.

Milli Devlet, hürriyetler konusunda bireylere hiçbir sistemin sunamadığı kadar geniş haklar tanımaktadır. Hürriyetin sınırı dört yerde çizilmektir. Bunlar sırası ile;
? Bireylerin kendilerine zarar vermeleri (yasal kısıtlamalardanziyade eğitimle bireylerin kendilerine zarar vermesi engellenecektir),
? Bireylerin çevreye zarar vermeleri,
? Bireylerin diğer bireylerin hürriyetlerine dokunmaları,
? Bireylerin milletin birlik ve beraberliğine zarar vermeleri?
İşte bu dört durumda Milli Devlet, hem bireyin kendisini,
hem de toplumu korumak için devreye girmektedir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Cornelia Versreegh / Amsterdam Üniv., Hollanda
Problemleri doğmadan çözüyor
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Devlet?Sosyal Devlet anlayışında her devletin ve halkların kendi Milli imkanlarıyla kalkınması öngörülmektedir. Aksi taktirde küresel faktörlerin bağımlısı olmaktan kurtulamazlar. Sayın Baş bu tezi ile her devletin ve ulusun bağımsızlığını esas almaktadır.
Sosyal Devlet modelinde her devletin kalkınması mümkün olacağı için ülkeler arasında dengeleri bozacak sayıda yoğun işçi transferine ihtiyaç olmayacaktır. Ayrıca Millet Devlette Avrupa vatandaşlığı gibi bir takım zorlamalara da gerek yoktur. Haydar Baş bu yaklaşımı ile problemleri olduğu yerde çözerek zorlama çözümlere ve müdahalelere imkan vermemektedir. Avrupa sosyal eşitsizliklerini nasıl çözebilir? Sosyal sistemine akıttığı 'kıt' kaynakları nasıl yeniden dağıtabilir? Avrupa bu soruların cevabını arıyor, halen daha bulabilmiş değil...
Sayın Haydar Baş, Avrupa birliği anlayışının topluma sosyal adalet getiremeyeceğini ayrıca bu birliğin Milli Devletlere meydan okumak olduğunu çok öncelerden görmüş olacak ki bütün projelerini insan üzerinden sistemleştiriyor. Böylece problemleri doğmadan çözüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137