15 Mayıs 2009 Cuma 00:00
Milli Devlet'te kaynaklar da, para da milletindir
Globalleşmenin doğal neticesi olan sömürünün her türlüsüne karşı çıkan Milli Devlet, piyasaları düzenleyen hakem rolünü üstlenerek, küresel güçlerin piyasalardaki denetimi yerine; piyasaları, herkesin adil oranda istifade edeceği bir yapıya kavuşacaktır. ~|~

 

Milli Devlet'te hem kaynaklar, hem de para milletindir. Bunların devlet yardımıyla millet elinde bulundurulması, fırsat eşitliği ve gelir dağılımında adil paylaşımı sağlayacaktır. Madenlerin ve kaynakların işletilmesi, millet? devlet ortaklığı ile gerçekleştirileceği için, kaynaklardan tüm bireylerin adaletli şekilde istifade etmesi sağlanacaktır. Gelir dağılımda millete ait zenginliklerin yine milletin kontrolünde olması son derece önemlidir. Bu kaynakların millete hizmet için kullanılması, hem gelir dağılımında adaleti, hem de bireylerin gelirlerinde artışı sağlayacaktır.
Sıfır faizli proje mukabili kredi, çalışmak ve üretmek isteyen herkesin önünü açacağı için gelir dağılımında dengenin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Devletin, emisyon hacmini genişletmek suretiyle proje karşılığında üretimi teşvik etmesi ve Sosyal Devlet projeleri ile tüketici kesimi desteklemesi, gelirin adil dağılımını sağlamak içindir. Nitekim çiftçiden vergi alınmaması; KOBİ'lere, esnaf kesimine, nakliyecilere, toplu taşımacılara faizsiz kredi sağlanması; sanayiciye proje mukabili faizsiz kredi verilmesi; hem ekonomiyi büyütecek, hem de gelir dağılımında adaleti sağlayacaktır.
Bu ve benzeri uygulamalar ile sürekli büyümenin de sağlanacağı ekonomilerde Oğuz Kağan'ın ifadesi ile "fakirlik suç sayılacak"tır. Yeryüzünde sınırsız kaynaklara sahip olmamıza rağmen; insanların, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olmaları, ne onların kaderi ne de kaynakların sınırlı olmasındandır. Problem, günümüzde uygulanan ekonomi modellerinin
yanlış temeller üzerine oturması ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak yerine, mutlu bir azınlığın ihtiraslarına odaklanmasıdır. Ssoyal Devlet/Milli Devlet'in uygulayacağı Milli Ekonomi
Modeli'nde bireyler arasında gelir farkı adil oranlarda olacak ve bireylerin kabiliyet, çalışkanlık ve meslekleri ile ilgili bir detaya dönüşecektir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Fehim Üçışık / Marmara Üniversitesi
Kimseye muhtaç olmadan yaşama imkanı sunuyor
Ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli, 2005 yılında Bakü'de yayınlanan ve İstanbul'da ve Bakü'de yapılan uluslararası bilimsel toplantılarda tanıtılan ve tartışılan, Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Haydar Baş, bu modelin siyasi açılımı ve Sosyal Hukuk Devletinin hayata geçirilmesi projesi olarak nitelediği Sosyal Devlet Milli Devlet Modelini yayınlamış bulunmaktadır Sosyal Devlet Milli Devlet Modeline göre, "en alt gelir grubunda bulunan bireylerin asgari bir gelire sahip olmaları gerekir. Bu gelir, onların kimseye muhtaç olmadan yaşamalarına imkan tanımalıdır" (s.288). İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde bu konuda şöyle bir düzenleme bulunmaktadır:  "Çalışan her kimsenin kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma vasıtaları ile de tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır" (m.23/III). Böylece İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde çalışanların ücretinden ve bu ücretin gerekirse sosyal koruma vasıtaları ile tamamlanmasından sözedilmesine karşılık Sosyal Devlet Milli Devlet Modelinde en alt gelir grubundaki bireylerin belirli düzeyde geliri olması öngörülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137