29 Nisan 2009 Çarşamba 00:00
Milli Devlet'te piyasalarda bulunacak olan para maliyetsizdir
Parayı, emeğin ve üretimin karşılığı olarak piyasalarda bulunduracak olan Milli Devlet'tir. Çünkü yalnızca Milli Devlet'te piyasalarda bulunan para "maliyetsiz"dir. ~|~

 

Emeği tahrik edecek ve üretim faktörlerini devreye koyacak para da maliyetsiz olmalıdır. Eğer para maliyetsiz olmazsa, kapitalist sistemde olduğu gibi, sadece belli ellerde tekelleşmesinin önüne geçilemez.

Para, atıl olan emeği harekete geçirir
Başlangıçta zâti değeri olmayan para, tahrik özelliği ile, mal ve hizmet üretimini sağlayarak kendine karşılık bulur. Milli Devlet olmanın bir gereği olarak, ekonomi modelimizle yapmak istediğimiz bir diğer iş ise, atıl duran insanlarımızın emeğini harekete geçirmektir. Bunun yolu da, paranın "emeğin ve üretimin karşılığı" olarak devreye konulmasıdır. Örneğin, yol yapımı için gerekli malzemeler dağlardan temin edilerek insanların ihtiyacı olan nice yollar hizmete sunulabilir. Bu sayede hem insanların emeği değerlenecek, hem de yol yapılarak ekonomik bir değer oluşturulacaktır.

Tedavülde olan para maliyetsiz olmalıdır
Milli Devlet'in ekonomi anlayışında, değişimin tam olarak yapılabilmesi, yeterli miktarda paranın tedavülde bulunmasına bağlıdır. Liberal ekonomilerde tedavülde bulunan para maliyetlidir. Maliyetli para ise, üretimde daralmaya ve pahalılığa neden olur; satın alma gücünün azalmasına, talep daralmasına yol açar. Arz?talep dengesi bozulur. Böylece üretilen mal ve hizmet, ederinin üzerinde piyasalara arz edilir. Liberal anlayışta "her arz kendi talebini oluşturur" fikri benimsendiği için belli bir parasal taban hedeflenmesi yapılarak bu parasal miktarın korunmasına çalışılmaktadır.

Faiz, piyasalardaki mübadele kabiliyetini yok eder
Paranın piyasalardan faizle çekilerek belli ellerde toplanması ve paraya olan ihtiyacın emisyonla değil de, faizle sağlanması, para ile para kazananların önünü açmaktadır. Bugün ekonomilerde tüketicinin mal ve hizmete olan ihtiyacı, her geçen gün artmasına rağmen; paranın piyasalardan çekilmesi ile mübadele kabiliyeti azalmaktadır. Ekonomilerde bu hal, deflasyonun ve resesyonun habercisidir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sömürgeci sistem son nefesini veriyor
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır. O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir.  Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100