28 Ağustos 2009 Cuma 00:00
Milli egemenlik kimseyle paylaşılamaz
Küreselleşme sürecinde devlet, yetkilerinin birçoğunu bir taraftan uluslararası kuruluşlarla diğer taraftan da yerel otoritelerle paylaşmaya mahkûm edilmektedir. ~|~

 

Devletin sorumluluk alanı içinde yer alması gereken savunma ve ekonomik yönetim gibi pek çok alan artık büyük ölçüde IMF, Dünya Bankası, WTO, NATO ve BM gibi uluslararası kuruluşlar ya da bölgesel düzeydeki siyasi ve ekonomik birlikler (Avrupa Konseyi, Avrupa Merkez Bankası gibi) tarafından koordine edilmektedir.

Milli Devlet, IMF politikalarına hayır demektedir
Oysa Milli Devlet, yetkilerini ve egemenlik haklarını hiçbir şekilde kimseyle paylaşmaz. Milli Devlet, gerek IMF politikalarına, gerekse Tahkime "hayır" demektedir. Zaten yetkileri paylaşılmış bir devlet için, bağımsızlıktan ve milli kimlikten bahsetmek zor, belki de imkansızdır.

Küreselleşme, ülkeleri hep sömürülen konumunda bırakır
Küreselleşme ile, gelişmekte olan ülkelerin milli gelir ve ihracatları içinde sınai ürünlerinin payı gittikçe artmaktadır. Bu ürünlerin ihracatının artmasına rağmen, küreselleşme, bu ülkelerin teknoloji üretir hale gelmesine imkan vermemektedir.
Bu da küreselleşmenin gelişmekte olan ülkeler için olumlu hiçbir yanı olmadığı gerçeğini bütün açıklığıyla gözler önüne sermektedir. Küreselleşme hiçbir gelişmemiş ülkeyi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmayarak, bilakis sürekli olarak sömürülen bir ülke olarak kalmaları sağlanmaktadır.

Milli Devlet yüksek teknolojide öncüdür
Milli Devlet teknoloji üretimi noktasında yüksek yatırım gerektiren işlerde bizzat katılımcı olarak teknolojiyi tekelleştiren küresel anlayışlara dur diyecektir. Küreselleşme sonucunda dünyanın dört bir yanında Milli Devletler içinde etnik milliyetçiliğe ya da farklı idealara dayalı özerk bölgeler ortaya çıkmıştır. Kanada'da Quebec ve İspanya'da Katalonya buna örnek gösterilebilir. Küreselleşme için bir devlet ne kadar küçük parçalara ayrılırsa o kadar küreselleşebilmiş demektir. Büyük devletlerin çok sayıda küçük devletlere parçalanmasıyla küresel şirketler, herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmaksızın çok daha rahat bir şekilde kaynaklara sahip olabileceklerdir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.