15 Ocak 2008 Salı 00:00
Mısır değil önce Anadolu özendirilsin
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında çok sayıda ihracatçı iş adamının Mısır'a yaptığı seyahat bazı sanayiciler tarafından ağır bir dille eleştirildi. ~|~


Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş, Mısır gibi ülkelere yatırımı özendirmek için gösterilen önceliği ve çabayı anlamakta güçlük çektiklerini açıkladı. Nakkaş, kamu erkanının, yatırım ve üretim için destek, teşvik ve bu konuda samimi inanç ve gayret bekleyen Anadolu'ya da, Mısır ile benzeri ülkelere gösterilen ilgiyi esirgemeyecekleri yönündeki ümitlerini korumak istediklerini söyledi.

Türkiye ilgi bekliyor
Türkiye'de yatırımı özendirmek gerekirken Mısır gibi ülkelere gösterilen ilgiyi anlamakta güçlük çektiklerini belirten Nakkaş, Türkiye ekonomisi ve hazır giyim sektörünün önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade etti. Nakkaş, buna bağlı olarak piyasa koşulları içinde işletmelerin rekabet güçlerini arttırmak için alacakları tüm kararlara saygı duyulması gerektiğini vurguladı; bununla birlikte bu kararları şekillendiren en önemli unsurun da, öncelikle kamu otoritesinin Türkiye içinde uygun üretim, rekabet, yatırım koşullarını oluşturması olduğunu kaydetti. Nakkaş, "Yıllardır kamudan, özellikle Anadolu odaklı olarak üretim ve yatırım koşullarının iyileştirilmesi talepleri varken ve bu konuda hala somut adımlar atılmamışken, kamu erkanının, Cumhurbaşkanımızın son seyahatinde olduğu gibi Mısır gibi ülkelere yatırımı özendirmek için gösterdikleri önceliği ve çabayı anlamakta güçlük çekmekteyiz" dedi.
TOBB Hazır Giyim Meclisi Başkanı Umut Oran ise, "Nasıl Mısır, sosyo?ekonomik koşulları nedeniyle istihdam ve ihracat dostu yatırımları çekmeye çalışıyorsa, Türkiye hükümeti de olumsuz sosyo?ekonomik koşullarla boğuşan Doğu ve Güneydoğu'ya emek yoğun sektörleri çekmek için yatırımcılara cazip imkanlar sunmalı. Bu durumda, Türk üreticisi Mısır'a gitmek yerine Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım yapacaktır. Mısır'da ürün ve hizmet satmaya odaklı yatırımların, Türkiye açısından son derece faydalı olacağı da açık."

Mısır'a giden yatırımcı Türkiye'ye nasıl çekilir
UMUT Oran, Mısır'a giden yatırımların nasıl geri çekilebileceğini ise şöyle açıkladı: "Mısır'a yatırım yapan Türk şirketlerinin sayısı, tekstil?hazır giyim ağırlıklı 100'e yaklaştı. Toplam yatırım tutarı 1.5 milyar doları buluyor. 300 dolayında Türk yatırımcısı da, Mısır'da yatırımla yakından ilgileniyor. İş adamlarımızın Mısır'ı seçmelerinin rasyonel nedenleri var. Temel sebepler, Mısır'daki düşük işçilik ve enerji maliyetleridir."

Aynur Bektaş: Mısır'ı özendirmek Anadolu'nun moralini bozuyor
TGSD eski Başkanı Aynur Bektaş ise şöyle konuştu: "İçeridekiler, Türk hazır giyim sektörünün konumunun farkında değiller.
TGSD'nin başkanıyken Mısır'ın işaret edilmesi, özendirilmesi Anadolu'ya yatırım yapanların moralini bozmuştu. Bana 'Acaba biz hata mı yapıyoruz' diye sorular gelmişti."

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.