23 Şubat 2007 Cuma 00:00
Morgagezedeler kapıda
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, Tutsat (Mortgage) Yasa Tasarısının mevcut haliyle yasalaşmasına karşı olduklarını belirtirken ''Tasarı bu haliyle çıktığında mortgagezedeler oluşturacaktır' dedi. ~|~


Çetin, düzenlediği basın toplantısında Tutsat Yasa tasarısını eleştirdi.
Konut finansman sistemine ilişkin yasa tasarısına dönük Türkiye'de bir sübvansiyon ya da teşvik olmadığına işaret eden Çetin, bu şekilde yeni vergi gelirleri oluşturma yoluna gidildiğini ve tüccara verilen vergi desteğinin tüketiciden çıkarılmaya çalışıldığını iddia etti.

Tasarıya göre, tüketicilerin ekspertiz raporunda yazan değerinin yüzde 25'ini ödeyeceğini, ancak bankanın tüm evi ipotek alacağını ve yüzde 75'ine kredi vereceğini anlatan Çetin, kredi faizleri sabit tutulursa tüketicilerin erken ödemede yüzde 2 oranında ek bir ödeme daha yapacağını, faiz değişken olursa da 2 yıl sonra tüketicilerin ''mortgagezede'' haline gelerek, yetkili aramaya başlayacağını öne sürdü.

Tasarının tüketiciler için çeşitli riskler ve tuzaklar içerdiğini savunan Çetin, tüketici aleyhine olan düzenlemeleri ve riskleri ''gerçek konut ve ekspertiz değeri arasındaki fark, konutların kıymet takdiri, konutun yüzde 25'ini tüketicinin ödemesi, ödenen faizin gelir vergisi matrahından düşülmemesi, ikincil piyasalarda mortgagedan doğacak menkul kıymetlere uygulanacak yüzde 15 stopaj, diğer masraflar ve sigorta giderleri ile finansman sorunu'' olarak sıraladı.

Çetin, mortgage sürecinin 15?20 yıllık bir süreç olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: ''Finansman için 15?20 yıllık kredi nerede bulunulacak? Enflasyonun yüzde 8 olduğunun söylendiği ülkemizde tüketici kredilerini yüzde 12?14 arasında, kredi kartları yıllık faiz oranı yüzde 45?65 arasındadır, devlet desteği öngörülmemiştir. Bu konutların finansmanının nasıl sağlanacağı da belirsiz.

Yabancılara güveniliyorsa onlar da hazine garantisi istiyor. Hazine ve ekonomi yönetimi buna karşı çıkıyor. Bankalar bu krediyi 15?20 yıl düşük faizle açmayacaklar. Görünen köy şudur, bu ya piyasanın yabancılara bırakılması ya da emekli fonlarının çok düşük faizlerle bankalara aktarılması anlamına geliyor ki bunların her ikisi de birer felaket senaryolarıdır. Yani yine yük tüketicinin sırtında olacaktır.'' Yasa tasarısının bu haliyle çıkmasına karşı olduklarını ifade eden Çetin, ''Tasarı bu haliyle çıktığında mortgagezedeler oluşturacaktır. Yasadaki tüketici karşıtı maddeler temizlenmelidir ve tüketicinin görüşü alınmalıdır'' diye konuştu.

Konut sahibi olmak zor

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Hanifi Arıkan, kamuoyunda Mortgage sistemiyle, dar gelirlilerin ve orta sınıfın konut sahibi olmasının zor olduğunu söyledi.
Arıkan, mevcut banka faizlerinin yüksek olduğunu, daha çok kişinin tutsattan yararlanabilmesi için bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.
Ortalama 100 bin YTL'lik bir daireyi satın almak isteyen birinin, daire bedelinin yüzde 25'ini peşin ödemesi gerektiğini, geri kalan miktar için de bir bankadan kredi kullanmasının şart olduğunu aktaran Arıkan, "Tabi her önüne gelen ev sahibi olacak diye birşey yok. Ama en azından orta gelire sahip vatandaşların konut sahibi olmaları sağlanmalı" dedi.

Bazı çevrelerin tutsatı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) uygulamalarıyla karıştırdığını savunan Arıkan, şunları söyledi: "Mortgage Yasa Tasarısı olarak bilinen konut finansmanı sistemiyle, dar gelirlilerin ve orta sınıfın konut sahibi olması zor. Aslında müteahhitlerin orta gelirli vatandaşlara yönelik 50?60 bin YTL'lik konutlar üretmesi gerekiyor.
Büyükşehir belediyeleri ve TOKİ'de bu işe el atabilir. Böylece vatandaşın, kira öder gibi ev sahibi olması sağlanır."   
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100