17 Kasım 2006 Cuma 00:00
'Mortgage yasası 2007 başında çıkacak'
SPK Başkanı Doğan Cansızlar, Tutsat sistemiyle ilgili yasal düzenlemenin 2007'nin ilk aylarında çıkacağı tahmininde bulundu ~|~

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) ve SPK tarafından düzenlenen Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, SPK tarafından hazırlanan konut finansmanı sistemine ilişkin yasasının (Tutsat) Meclis Genel Kurul gündeminde bulunduğunu söyledi.

Türk gayrimenkul sektörünün artık sadece yerli yatırımcılar tarafından değil, yabancı yatırımcılarca da yakından takip edildiğini ifade eden Cansızlar, üç yıldır da Tutsat'ın sürekli konuşulduğunu hatırlattı.

Yasanın henüz çıkmaması nedeniyle kamuoyunda bir beklenti oluştuğunu ifade eden Cansızlar, ''3 yıldır bu beklenti çerçevesinde yasanın çıkması bana göre biraz gecikti. Aslında bu yasa tasarısı bir bedava konut edinme fırsatı değil. Bu sadece konut edinmede mali sektörün bizzat işin içine girmesini sağlayan sistem'' dedi.
Konferansın yapıldığı salonda asılı bulunan ''ümitler başka bahara kalmasın'' yazısını okuyan Cansızlar, ''İnşallah bu yasa çok kısa sürede Meclisten geçer'' dedi.
Tutsat'ın, uygulamaya girmesiyle birlikte pek çok alanda önemli değişiklikler getireceğini anlatan Cansızlar, kaçak yapılaşmanın önleneceğini, insanların daha güvenli borçlanabilme imkanına kavuşacağını anlattı.
''Böylesine önemli bir projenin gerçekten hafife alınmasında pek bir anlam göremediğimi belirtmek isterim'' diyen Cansızlar, kanunun çok kısa sürede Meclisten geçmesini beklediklerini dile getirdi.

Konuşmasında konuyla ilgili bir anekdotu da anlatmadan geçemeyeceğini ifade eden Cansızlar, şöyle devam etti: ''Devlet büyüklerimizden bir tanesi Tutsat'ın ne zaman yasallaşacağını bana sormuştu. Artı, bir başka devlet büyüğü de Meclisin gündemi müsait olursa bunun hemen çıkarılabileceğini söylemişti. Ama şunu ifade edeyim ki gerçekten Maliye Bakanı bu konudaki desteklerini esirgemiyor. Vergi olayı bir tarafa, bunun yasalaşmasıyla ilgili oldukça önemli çabalar sarf ediyor. Meclisin gündemi yoğun. Sanıyorum bu yasa 2007'nin ilk aylarında çıkacaktır.''

Konut sektörünün yenilenmesi
GYODER Başkanı Haluk Sur da Türkiye'de uzun yıllardan sonra sağlanan politik ve ekonomik istikrarla birlikte, inşaat ve gayrimenkul sektörünün, yıllık bazda yüzde 20'ler seviyesinde artış kaydederek dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından birisi olduğunu söyledi.
Türkiye'de konut sektörünün yenilenmesinin hayati önem taşıdığını ifade eden Sur, bunun önümüzdeki 10?15 yıllık zaman diliminde, makro ekonomide trilyon dolarlarla ifade edilebilecek çapta bir iş hacmini ortaya çıkaracağını ve ülke GSMH'ına çok önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Sur, ''Bu çapta yenileme çalışmaları, master plan kapsamında ele alınarak, akıl, bilgi, dayanışma ruhu içinde iş birliği ve uluslararası koordinasyonla yönetilmek zorundadır'' dedi. Mayıs ayında piyasalarda yaşanan dalgalanmalara da değinen Sur, bu süreçte yurt içinde gayrimenkul ve inşaat sektörünü oluşturan alt birimlerin, daha kurumsal, daha organize ve daha uyumlu olmasının, çıkar çatışmasına girmeksizin birlikte hareket edebilmesinin öneminin kendisini şiddetle hissettirdiğini söyledi.
Küresel sermayeyi çekebilmek adına gelişen piyasa ülkeleri arasında büyük bir rekabet yaşandığını da ifade eden Sur, ''Gereksiz tartışmalar, karar mekanizmasındaki yavaşlıklar, hukuksal süreçte tıkanmalar, çıkar çatışmaları ve kısa görüşlü vizyonsuzluklarla zaman kaybetmeyenler yarışta öne geçmektedir'' dedi.

Haluk Sur, alım gücü yeterli olmayan milyonlarca vatandaşın, yıllardır hasretle ipotekli konut finansman sisteminin etkin şekilde hayata geçirilmesini beklediğini söyledi. Bu uygulamanın konut sektörüne kazandıracağı ivmeye, halkın alım gücüne yapacağı katkı ve ortaya çıkaracağı talebe işaret eden Sur, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''2004 yılı başında neredeyse sıfır noktasında olan konut kredisi stoku bugün 15 milyar dolar düzeyine erişmiş olmasına rağmen, ülke GSMH'sine oranı yalnızca yüzde 3,5'tir. Gelişmiş ülkelerdeki yüzde 40?45 gibi oranlar dikkate alındığında bu sektördeki fırsat ve potansiyelin büyüklüğü kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda Mayıs ayı ortalarından global ekonomide yaşanan dalgalanmalar sırasında, ülkemizde aylık bazdaki konut kredisi faiz oranlarının gerçekçi olmayan bir hızda tekrar yükselmiş olması, konut alıcılarını, kredi kullanıcılarını olumsuz etkilemiştir.'' Piyasada güven duygusunun yıpratılmamasına azami özen gösterilmesi gerektiğini belirten Haluk Sur, konut kredisi faiz oranlarındaki iniş ve çıkışların doğal olmakla birlikte, sert hareketlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.