13 Kasım 2002 Çarşamba 00:00
Ne iş var, ne de aş
Filmlere konu olan, "diplomalı seyyar satıcı" tiplemesi ekonomik krizle birlikte gerçek oldu. Hatta eğitimli gençlerin ağırlıklı bir kısmı seyyar satıcılık bile yapamadığı için işsiz güçsüz dolaşmak zorunda kalıyor. Temmuz?Eylül döneminde işsizlik oranı yüzde 9.9'a, atıl istihdam ise yüzde 15'e kadar yükseldi. Eğitimli gençlerin ise yüzde 31'i işsiz. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) bu yılın üçüncü üç aylık dönemine ilişkin Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde kurumsal olmayan sivil nüfus 66 milyon 162'ye kadar yükseldi. 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus ise 46 milyon 767 bin kişi olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde 23 milyon 782 bin, bu yılın ikinci çeyreğinde ise 23 milyon 86 bin kişi olan işgücüne katılanların sayısı 24 milyon 64 bine yükselirken, bunlardan istihdam edilenlerin sayısı ise 21 milyon 691 olarak hesaplandı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 21 milyon 875 bin, bu yılın ikinci döneminde ise 20 milyon 869 bin olarak açıklan~|~mıştı. Buna göre bir işte çalışanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre azalırken, bu yılın ikinci çeyreğine göre artış kaydetti.

İşsiz sayısı 10 milyonu aştı

2002 Temmuz?Eylül dönemindeki işsizlerin sayısı resmi rakamlara göre 2 milyon 373 bin kişi olarak hesaplandı. Çalışanların yüzde 52.9'unun ise herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı bulunmuyor. Bu oran kentlerde yüzde 34.8, kırsal kesimde ise yüzde 73.5'i buluyor. İşsizlerin 58.7'sini erkeklerin oluşturduğu, yüzde 32.4'ünün de kentlerde bulunduğu belirlendi. Resmi rakamlar böyle derken piyasa gerçekleri işsiz sayısının 10 milyonu aştığını gösteriyor. Bu arada istihdam edilenlerin yüzde 52.9'unun herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı bulunmuyor.

Eğitimli gençler işsiz güçsüz geziyor

DİE'nin verileri işsizlikten en fazla etkilenen kesim olan eğitimli gençler arasındaki işsizlik oranın da giderek arttığını ortaya çıkardı. Geçen yıl yüzde 27.8 olan eğitimli geçler arasındaki işsizlik oranı bu yıl yüzde 31.1 olarak hesaplandı. İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 9.4, erkekler arasında ise yüzde 10.1 olarak gerçekleşti. İş gücüne dahil olan kentlerdeki erkeklerin yüzde 12.7'si, kadınların ise yüzde 18.9'u, kırlarda ise erkeklerin yüzde 5.9'u, kadınların ise yüzde 2.9'u işsiz durumda bulunuyor. Anket sonuçlarına göre Türkiye genelindeki işsizlerin yüzde 19.3'ünü oluşturan 458 bini işten çıkarılanlardan, yüzde 23.9'unu oluşturan 568 bini ise ilk kez işsiz kalanlardan oluşuyor.

Patronlardan AKP'ye 'işçi çıkarırız' tehdidi

TİSK Başkanı Refik Baydur, AKP'den İş Kanunu'nun, İş Güvencesi'nin yürürlüğe gireceği 15 Mart 2003'ten önce yasalaştırılmasını isteyerek "Aksi takdirde birçok işçiyi işinden ve ekmeğinden mahrum bırakırız" diyerek tehdit etti. Baydur, İstanbul yaklaşımının hızla uygulanmasını, mali milatın kalkmasını da istedi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Refik Baydur, yeni kurulacak olan AKP hükümetinden, İş Kanununun, iş güvencesinin yürürlüğe gireceği 15 Mart 2003 tarihinden önce yürürlüğe girmesini isterken; aksi takdirde işçi çıkaracakları tehdidinde bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.