03 Aralık 2006 Pazar 00:00
Ne kadar satıldığımızı bilmiyoruz

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Kasım sonu itibariyle Türkiye'de 71 ülkeden 68 bin 248 yabancının gayrimenkulü bulunuyor. Ancak yabancı şirket alımları ve Türk gerçek kişiler üzerinden yabancı alımlarının miktarı bilinmiyor ~|~
Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi olan yabancıya toprak ve mülk satışıyla ilgili olarak yetkili mercilerde tam bir kaos yaşanıyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı rakamlar sadece yabancı gerçek kişilerin yaptıkları  alımları gösterirken, Türk ortaklı yabancı şirketlerin ve Türk gerçek kişi üzerinden alım yapan yabancıların ne kadar mülk ve toprak aldığının kaydı bulunmuyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü mevcut düzendeki bilgileri ise ancak 2007 şubatında güncelleyecek.

Alman? İngiliz ? Yunan ağırlığı
Yabancıların elindeki 62 bin 163 taşınmazın toplam yüzölçümü 181 milyon 188 bin 870 metre kareyi buluyor. Bunun yaklaşık 150 milyon metre karesi Suriyeler'in mülkü oluşturuyor.
Suriye listenin dışında tutulduğunda, 21 Kasım 2006 tarihi itibariyle Türkiye'de en fazla mülkü olan yabancıların başında Almanlar, İngilizler ve Yunanlılar geliyor.
Halen Türkiye'de 15 bin 148 Alman vatandaşının, toplam yüzölçümü 10,5 milyon metre kareye varan 14 bin 993 taşınmazı bulunuyor. 16 bin 897 İngiliz'in de yaklaşık 4,7 milyon metre kare büyüklüğünde 12 bin 358 taşınmazı yer alıyor.13 bin 843 Yunan vatandaşının da toplam gayrimenkul sayısı 12 bin 182 adeti buluyor.
Listenin devamında yer alan 3.432 Hollandalının 2.695, 3.304 İrlandalının 2.427, 2.273 Danimarkalının 1.696, 1.208 Avusturyalının 1.485, 1.504 Norveçlinin 1.097, 1.153 Belçikalının 947, 1.020 İtalyanın 1.057, 986 KKTC'linin 1.085, 896 ABD'linin 1.141 ve 860 Fransızın 800 adet gayrimenkulu çeşitli illerde bulunuyor.

En az ilgi gösterenler
Meksika, Fas, El Salvador, Bangladeş, Nijerya, Slovenya, Tunus, Liechtenstein ve Venezuela'dan ise yalnız 1'er kişinin Türkiye'de mülkü bulunuyor.
Guatemala, Kırgızistan, Özbekistan, Türmenistan, El Salvador, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Hırvatistan, Portekiz, Estonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Bahreyn, Libya, Gürcistan, Moldova, Kuveyt, Filipinler'den de Türkiye'de gayrimenkul alanların sayısı 10'nun altında kalıyor.

71 ülke vatandaşının mülkü var
Türkiye'de toplam 71 ülke vatandaşının gayrimenkulü bulunuyor. Bu ülkelerin tam listesi şu şekilde sıralanıyor:
"Almanya, ABD, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Bosna?Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, El Salvador, Estonya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Güney Kore, Kuveyt, Libya, Liechtenstein, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moldova, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Karadağ, Slovenya, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Venezuela, Yeni Zelanda, Yunanistan."

Bilgiler Şubat'ta güncellenecek
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Genel Müdürlüğün, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili istatistiksel bilgilerin güncellenmesine yönelik çalışması, 2007 yılı Şubat ayında tamamlanacak.
Yurt genelinde yürütülen proje ile yabancılara gayrimenkul satışı verileri ile ilgili bazı tutarsızlıklar, aksayan taraflar giderilecek. Son şekli verilen veriler, merkezde hazırlanan bir bilgisayar programına yüklenecek ve gelişmeler günlük takip edilebilecek.

Yetkililer ayrıca yabancılara gayrimenkul satışı yapılmayacak askeri alanlar ve güvenlik bölgelerine ilişkin Genelkurmay Başkanlığının hazırladığı verilerin kadastral paftalara işleme sürecinin de tahmini Şubat ortasında sona ereceğini bildirdiler. Yetkililer, çalışma tamamlandıktan sonra satışların artık askeri makamlardan görüş alınmadan yürütüleceğini ifade ettiler.

Şirket alımları listede yer almıyor

Türkiye'de yabancıya toprak satışında tam bir envanter ve kayıt krizi yaşandığının altını çizen uzmanlar, Türkiye'de hangi yabancı ülke vatandaşına ne kadar toprak satıldığının bilinmediğini vurguluyor. Bu keşmekeşte en önemli payın, Türkiye'deki toprakların tam bir kaydını çıkaramayan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu belirten uzmanlar, Türk ortaklı yabancı şirketlerin  ve Türk vatandaşı üzerinden toprak ve mülk alan yabancı gerçek kişilerin Türkiye'den aldıkları mülk ve toprağın açıklanan listelerde yer almadığını ve bu rakamlarla birlikte yabancıya toprak satışı miktarının ciddi boyutlara ulaştığını belirtiyorlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137