14 Ağustos 2004 Cumartesi 00:00
ÖFK'lar banka sınıfına giriyor
Maliye Bakanlığı'nın Vergi Usul Kanunu genel tebliğleri Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Tebliğler ile enflasyon düzeltmesi ve amortisman uygulamaları ile ilgili düzenlemeler de yapıldı.

Tebliğe göre, normal amortisman usulünde amortismana tabi iktisadi kıymetlerin faydalı ömürleri dikkate alınarak amortisman ayrıcalığı, bakiyeler usulünde amortisman oranının normal amortisman oranının 2 katı olacak.

Azalan bakiyeler usulüyle amortisman ayırmada üst sınır da getirilirken, azalan bakiyeler usulüyle amortisman ayrılırken her halükarda amortisman oranı yüzde 50'yi geçemeyecek.

Ödeme kaydedeci cihaz kullanma mecburiyetinin getireceği maddi külfeti azaltmaya yönelik olarak da mükelleflere, kullanmak üzere aldıkları ödeme kaydedici cihazlar için yüzde 100'e kadar amortisman oranı seçebilme imkanı tanındı.

Reel olmayan finansman maliyeti tanımındaki "düzeltme tarihindeki" ibaresi "borcun alındığı tarihteki" olarak değiştirilirken, böylece yabancı para üzerinden yapılan~|~ borçlanmalarda reel olmayan finansman maliyeti hesaplanırken TEFE artış oranının uygulanacağı borç tutarı, yabancı para üzerinden alınan borcun alındığı tarihteki Türk Lirası karşılığı olacak. Hisse senetleri, borsada işlem gören?görmeyen ayrımına tabi tutulmayacak ve düzeltme katsayısı ile çarpılmak suretiyle düzeltme işlemi gerçekleştirilecek. Mükelleflere, öz sermaye kalemlerine ait enflasyon fark hesaplarında yer alan tutarlar, düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edebilme imkanı sağlandı.

Öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farklarının, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince düzeltme sonucu bulunan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilmesi, kar dağıtımı olarak addedilmeyecek.

1 Ocak 2004'den sonra düzenlenecek tablolar

Enflasyon düzeltmesi, kazançlarını bilanço esasına göre tespit eden gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri tarafından yapılacak. Bilanço esasına göre defter tutmayan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri enflasyon düzeltmesi yapamayacak. Enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan mükelleflerin, düzeltme şartlarının oluşması halinde 1 Ocak 2004 tarihinden sonra düzenleyecekleri mali tablolarından sadece bilançolarını düzeltme işlemlerine tabi tutmaları zorunlu olacak.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nce, Türkiye geneli için ilan edilen fiyat endeksindeki artışın, içinde bulunulan dönem dahil son üç hesap döneminde yüzde 100'den ve içinde bulunulan hesap döneminde yüzde 10'dan fazla olması halinde mali tablolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulacak, Bakanlar Kurulu'nca bu oranların değiştirilmesi halinde yeni oranlar dikkate alınacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137