14 Ekim 2008 Salı 00:00
Ormancılık Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biridir
Orman, ağaç topluluklarının bulunduğu mekan olmasının yanında, başta odun hammaddesi olmak üzere çok değişik ürünler ve hizmetler üreterek topluma fayda sağlayan canlı ve dinamik bir kaynaktır. ~|~

 

Ormancılık toplumun orman ürünlerine olan ihtiyacını sürekli olarak karşılamak amacıyla yapılan faaliyetlerdir.

Ülkemizin yüzde 30'u ormanlık alandır
Ormancılığı bir kaynak olarak diğerlerinden ayıran birçok özelliği vardır. Üretim süresi diğer sektörlere göre daha uzundur. 20 yıldan az olmayan üretim süresi bazı ağaç türleri için 200 yıla kadar çıkmaktadır.
Ülkemizin % 27.22'sine tekabül eden 21.188.746 hektar ormanlık alanı mevcuttur. Türkiye'de sadece ısınma amacına yönelik ormanlardan elde edilen yakacak odunun enerjisi 3.5 milyon ton fuel?oil ile eşdeğerdir.

Ormanlarımızı etkin kullanmıyoruz
Ancak ormanlarımızın etkin bir şekilde kullanımından bahsetmek mümkün değildir. Birçok alanda olduğu gibi ormancılıkta da kaynak israfının had safhada olduğunu görüyoruz. Bir tarafta binlerce hektar orman alanlarımız yangınlarla yok olurken, diğer taraftan bilinçsiz ağaç kesimi yok oluş sürecini hızlandırmaktadır.
Ormanı yakacak odun olarak gören zihniyeti bir kenara koyup katma değeri yüksek mamuller üretmek lazımdır. Mobilya ve inşaat sektörünün en önemli temel kaynağı olan ormanları bu sahalarda değerlendirmek temel hedef olmalıdır. Türkiye endüstriyel odunda kişi başına 0.252 metreküplük bir üretim yapmaktadır. Bu durum mevcut orman varlıklarımızı orman sanayiinde kullanamadığımızı göstermektedir.

MEM'de ormancılık tarım gibi desteklenecektir
Milli Ekonomi Modeli'nde ormancılık ve ona bağlı sanayi kolları da tarımsal ürünlerde olduğu gibi desteklenmektedir. Orman topraktan yetişen ve dışarıdan herhangi bir şey ithal etmeden katma değer üreteceğimiz bir alandır. Tarım ürünleri gibi ele alınıp desteklenmektedir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Doç. Dr. Elşad Semedzade / Azerbaycan Devlet İktisat Üniv.
Krizin çözümü Milli Ekonomi Modeli'dir
1997 Yılı Dünya Mali Krizi, Uluslararası Para Fonu İcracı Müdürü Michaelle Comdesseu'yu şunu itiraf etmeye zorlamıştır. "Biz dünya maliyesinin yeniden inşa etmeliyiz". Ancak eğer Uluslararası Para Fonu yaşanan krizleri çözemiyorsa, demek ki yeni bir ekonomi görüşüne, yeni fikirlere ihtiyaç vardır. Bu bakımdan insanlık için çok önemli bir eserdir "Milli Ekonomi Modeli".
Büyük Rus bilim adami Çiolkovskiy dünyada artan nüfusun yaşam şartlarını iyileştirmek için uzay'a yöneldiyse, Prof. Dr. Haydar Baş dünya'yı işaret etti.
Tükenmez enerjinin kaynağını Karadeniz'in dalgalarında ve işte bu  Bakü Zirvesinde buldu.
Maltus beşeriyetin ilerlemesini insanın ölümünde gördüyse, Prof. Dr. Haydar Baş onu yaşamında gördü. Düne kadar Maltus, Maltus diyen Avrupa, bugün doğu'nun artan nüfusu karşısında nüfusum azalıyor, artmıyor' diyor.
Bin derdin binbir dermanı vardır. Allah'ü Teala, insanı yaratmadan önce, onun rızkını da yaratır hikmetlerine dayanan müellif, bu büyük hakikati insanlığa hatırlatıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137