14 Ekim 2006 Cumartesi 00:00
Otomobil satışlarında azalma sürüyor
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) raporuna göre, cari açığın genişleme eğimi göstermesi, uluslararası piyasalarda Türkiye'ye ilişkin risk algılamasının hızla değişmesine neden oldu. ~|~Kur ve faizlerin yüksek düzeyde seyretmesine rağmen, dış ticaret açığındaki gelişmelerin devam etmesinin dalgalı kur rejiminin etkinliğine ilişkin tartışmaları yoğunlaştırdığı belirtilen raporda, büyüme hızında daha belirgin bir yavaşlamanın 2006 yılının son çeyreği ile 2007 yılının ilk çeyreğinde yaşanabileceği tahmini yapıldı.
Uluslararası Para Fonunun (IMF), Türkiye ekonomisinin 2006 ve 2007'de gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) bazında yüzde 5 düzeyinde büyüyeceğini öngördüğü aktarılan raporda, pazar verilerine de yer verildi.

Raporda, toplam pazarda ikinci dönemde çok hızlı bir daralma görüldüğü vurgulanarak, OcakEylül döneminde toplam pazarın yüzde 6,5, otomobil pazarının ise yüzde 8,4 düşüş gösterdiği kaydedildi.

Yılın ilk 5 ayında toplam pazar yüzde 13 artarken, daha sonraki 4 ayda pazar yüzde 26 oranında geriledi. Raporda, "Bu durumda yıl sonunda pazarın 100 bin adet azalarak 660 bin dolayında kalacağı tahmin edilmektedir" görüşü aktarıldı.
Toplam üretimin, pazardaki bu yüksek daralmaya rağmen, ihracatın desteği ile arttığına işaret edilen rapora göre, yılın 9 aylık döneminde toplam üretim yüzde 11,8, otomobil üretimi ise yüzde 18 oranında yükseldi.
Rapora göre, 2006 OcakEylül döneminde sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 10,2 milyar dolar oldu.

Raporda, "Türkiye ihracatında birinci sırada olan sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 18 olmuştur. Toplam ihracat ikinci dönemde de artmıştır" denildi.
Yıl sonu ihracatının 650 bin adede uluşacağı tahminine yer verilen raporda, toplam ihracatın 14 milyar doları aşması ve sanayinin diğer sektörler arasında birinci sırada yer almasının beklendiği kaydedildi.

Üretim

2006 yılının 9 aylık döneminde toplam 728 bin taşıt aracı üretildi.
Bu dönemdeki üretim, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 oranında arttı. OcakEylül döneminde üretimin yüzde 69'unu oluşturan 499 bin taşıt aracı ihracatı yapıldı.
Geçen yılın aynı dönemine oranla yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 2006 OcakEylül döneminde ihracatın da desteğiyle midibüste yüzde 24, otobüste yüzde 17, küçük kamyonda yüzde 12, büyük kamyonda yüzde 5, kamyonette yüzde 7 artarken, minibüste yüzde 33 oranında azaldı.
9 aylık dönemde otomobil üretimi geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 18 artarak 401 bin adet oldu. Aynı dönemdeki traktör üretimi de iç pazardaki talep canlanmasıyla yüzde 9 artış göstererek 29 bin adet olarak gerçekleşti.

İhracat
2006 yılı OcakEylül döneminde 304 bin adedi otomobil olmak üzere toplam 499 bin adet taşıt aracı ihraç edildi. Bu dönemde gerçekleşen taşıt aracı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 22 oranında arttı. Yılın 9 aylık döneminde sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak, 10,2 milyar dolar oldu. Taşıt ihracatı yüzde 18, yan sanayi ihracatı ise yüzde 21 yükseldi.

Toplam otomotiv sanayii ihracatı, 2006 yılı itibariyle, sektörel ihracat sıralamasında ilk sırada yer aldı. 2006 OcakEylül döneminde toplam hafif araç ihracatı 492 bin adet oldu.
Ford Otosan 134 bin adet hafif ticari araç, Oyak Renault 128 bin adet otomobil, Toyota 115 bin otomobil, Tofaş 40 bin adet otomobil ve 47 bin adet hafif ticari araç olmak üzere toplam 87 bin adet hafif araç ihraç etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137