28 Mayıs 2008 Çarşamba 00:00
Otuz yaş üstü çalışanlara şok !..

IMF güdümlü politikalara saplanmış olan Hükümet, hazırladığı yeni İstihdam paketiyle 30 yaş üstü çalışanları işinden etmeye başladı.
~|~

 
30 yaşından büyük işçiler kovuluyor
Yeni İstihdam Paketiyle birlikte 18 ila 29 yaş arası çalışanların işveren sigorta primleri 5 yıl süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Bu gelişme, 30 yaşından büyük çalışanları işinden kovulmakla karşı karşıya bıraktı.
1 Temmuz'da yürürlüğe girecek uygulama öncesi 30 yaşından büyük yüzlerce işçi kovulup gençler işe alındı. Böylece işletmeler hem prim maliyetinden kurtuldu hem de gençlere asgari ücret ödeyip maaş maliyetlerini de azalttı. İşletmeler bu şekilde bir taşla iki kuş vurdu.

Bu istihdam paketi işsizliği çözemez
Bu ve benzeri değişikleri içeren istihdam paketi Hükümet tarafından ve Hükümete yakın bir takım medya ve iş adamları tarafından sık sık gündeme taşındı. İşsizliğin çözümü olarak lanse edildi. Durumu reel ekonomi açısından değerlendiren ekonomi uzmanları ise bu paketin işsizliği asla azaltmayacağını ifade ediyorlar. Uzmanlara göre, işverene prim kolaylığı sağlayan genç, kadın ve özürlü iş gücü belki bir dönem daha rahat iş bulabilecek, ama bu sefer desteklenmeyen diğer iş gücü grupları atıl bir duruma itilecek.
Uzmanlar, bir üreticinin mevcut iş gücünü olandan daha fazla arttırabilmesi için müşteri potansiyelinin artması gerektiğine işaret ediyorlar. Pazarı genişlemeyen bir iş sahibinin üretiminin ve dolayısıyla iş gücünün artmasının mümkün olmayacağını vurguluyorlar.

Bu gerçek Milli Ekonomi Modeli'nde anlatılıyor
Uzmanlar, Prof. Dr. Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli'nde, "tüketim nasıl ve hangi parayla teşvik edilir", "üretim nasıl arttırılır", "işsizlik nasıl tamamen ortadan kaldırılır"... bütün bu ve benzeri soruların bilimsel cevabının bulunduğunu ifade ediyorlar. Fakat AKP Hükümetinin, IMF güdümlü kapitalist ekonomi politikalarında ısrarcı olduğu için Prof. Dr. Baş'ın altını sürekli çizdiği çözümleri görmekten aciz bir noktada olduğunun altını çiziyorlar.

Tüketim üretimi, üretim istihdamı tetikler
Uzmanlar şu gerçeklerin dikkate alınması gerektiğini söylüyorlar:
"Prof. Dr. Baş, önce tüketim teşvik edilerek ve milletin alım gücü arttırılarak pazarın genişletilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Önce üretilen malın müşterisi olacak ki, üretimin bir manası olsun.
Üretilen mal, pazar bulamadığından dolayı raflarda kalacaksa, üretmenin mantığı nedir? Diğer bir ifadeyle üretimi teşvik etmenin mantığı nedir?
Hükümetin yeni istihdam paketi neticesinde, işverenin yapacağı asla işçisini arttırmak olmayacaktır. Çünkü tüketim darlığı sebebiyle müşterisi, yani ürününe talep artmıyor."

Üretici maliyetleri kısmaya çalışıyor
Pazarı genişlemeyen işverenin kapasitesini arttırmayacağına dikkat çeken uzmanlar işverenin yeni pakete göre eğilimini şöyle değerlendiriyor: "İşveren yükselen maliyetlere karşı önlem alıp çıkarılan kanuna göre düzenlemeye gidecektir. Örneğin kendisine vergi yükü olan 29 yaş üstü çalışanların işlerine son verecek, vergi yükünü İşsizlik Fonu'nun kaldıracağı 18?29 yaş arası çalışanları istihdam edecektir. Ya da primlerini Hazine'nin karşılayacağı özürlüleri, primleri düşürülen kadın işçileri çalıştıracaktır. İşsiz olan özürlü, kadın ve gençler iş bulacak, çalışan 29 yaş üstü iş gücü işsiz kalacaktır. Yani desteklenenle desteklenmeyen değiş?tokuş olacak."

İşsizlik azalmayacak, artacak
Tüketimin resmi rakamlara göre sürekli azaldığını, yani pazarın daraldığını ifade eden uzmanlar işsizliğin de sabit kalmayacağını, sürekli bir artma eğiliminde olacağını vurguluyorlar. Netice olarak uzmanlar, Hükümetin bu paketinin hiçbir çözüm getirmeyeceğini, borçlarla ekonomiyi döndürmeye çalıştıklarından, Hazine'nin paraları kullanıldığı için, faizli borcumuzun daha da artacağını ve de İşsizlik Fonu'nun eriyip gideceğini açıklıyorlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100