30 Temmuz 2002 Salı 00:00
ÖTV'lihayat Ağustos'ta başlıyor
Gelir, kurumlar ve katma değerden sonra 4. büyük temel vergi olacak özel tüketim vergisi de, 1 Ağustos Perşembe gününden itibaren sistemdeki yerini alacak. 12 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve 2. el otomobilde vergiyi kaldıran hükümleri o tarihte yürürlüğe giren özel tüketim vergisinin, ana düzenlemesi ise perşembe günü uygulamaya konacak. Türk vergi sisteminden çok sayıda vergi ve fonu kaldıran ve böylece daha basit bir vergilemeyi beraberinde getirecek olan özel tüketim vergisi, 210 değişik ürüne uygulanacak. Kapsamına giren her mala bir kez uygulanacak olan ÖTV, sadece imalat ve ithalat aşamasında alınacak. ÖTV'de verginin mükellef sayısı da bin 500 dolayında bulunacak. ÖTV'li mallar, 4 ayrı liste halinde düzenlenirken, 1 sayılı listede akaryakıt, doğalgaz, madeni yağlar ve solvent türevleri, 2 sayılı listede otomobil, motosiklet, uçak, helikopter, yat ve kotra yeralacak. 3 sayılı liste alkollü içkiler, sigara ve tütün mamulleri ile kolalı gazozlardan, 4 sayılı liste ise~|~ KDV'nin lüks tüketim malları grubuna giren ürünlerden oluşacak. Akaryakıt ürünlerinde, Akaryakıt Tüketim Vergisi ile Akaryakıt Fiyat İstikrar Fonu Payı kaldırılarak, bunun yerine ÖTV gelecek. Solvent türevlerinin akaryakıt ürünlerine karıştırılmasını önleyen düzenlemedeki "tecil?terkin" uygulaması ile de sanayiciye ek bir yük getirilmesi önlenecek. Solventteki ÖTV imalatçı için 15 bin lira, imalatçı olmayanlar için de 805 bin lira olarak uygulanacak.

KDV'de 3 oran kalacak

Yeni düzenleme uyarınca 1 Ağustos'tan itibaren KDV'de yüzde 26 ve yüzde 40'lık tarifelere son verilecek. Bu grupta yeralan mallar ÖTV kapsamına alınırken, bunların KDV'si de yüzde 18 olacak. Böylece aybaşından sonra KDV'de ihraç ürünlerine uygulanan yüzde 1, temel gıda maddelerine uygulanan yüzde 8 ve genel oran olan yüzde 18"lik 3 oranlı tarife kalacak.

Hangi vergi ve Fonlar kalkacak?

ÖTV ile şu vergi ve fonlar uygulamadan kalkacak:

* Akaryakıt Tüketim Vergisi

* Akaryakıt Fiyat İstikrar Payı

* Taşıt Alım Vergisi

* Ek Taşıt Alım Vergisi

* Çevre Kirliliğini Önleme Fonu (Taşıt Alım Vergisi'nin 1/4'ü oranında)

* Trafik Tescil Harcı

* Eğitime Katkı Payı (Taşıtların kayıt, tescil ve devirlerinden alınan)

* Özel İşlem Vergisi (Taşıtların kayıt, tescil ve devirlerinden alınan)

* Mera Payı (Tütün mamulleri ve alkollü içkilerden alınan)

* Ek Vergi

* Federasyonlar Payı (Tütün mamulleri ve alkollü içkilerden alınan)

* Eğitim, Gençlik, Spor ve Sağlık Hizmetleri Vergisi

* Malul, Şehit Dul ve Yetimleri Payı

* Savunma Sanayi Destekleme Fonu (Tütün mamulleri ve alkollü içkilerden alınan)

* Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu Payı

* Toplu Konut Payı (Tütün mamulleri ve alkollü içkilerden alınan. Halen "0" sıfır)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100