02 Aralık 2006 Cumartesi 00:00
OYAK: Erdemir'in satın alınması konusunda pişmanlık duymuyoruz
Oyak Genel Müdür Yardımcısı ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aydın Müderrisoğlu, Erdemir Grubunun, ticari durumunun bağımsız olarak devam edebileceği 'işbirliklerine' açık olduğunu belirterek, ''Ancak şu an itibariyle somut bir görüşme olmadığını aktarabilirim'' dedi. ~|~


Erdemir Grubunun 9 aylık mali sonuçları, şirket yöneticilerinin hazır bulunduğu bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.
Grubun 9 aylık mali sonuçları, Erdemir Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Aydın, tarafından açıklandı.

Aydın, Mayıs?Eylül 2006 döneminde üretim rekorları kırıldığını, bir yanda üretim artarken diğer yanda rekor tasarruflar sağlandığın kaydederek, ''Oyak'ın 9 aylık yönlendirmesinde 100 milyon dolar tasarruf sağlandı'' dedi.
Yıllardır zarar eden İsdemir'in ilk kez bu yıl kar elde ettiğini ifade eden Aydın, şirketin 9 aylık dönemdeki net karının 65 milyon YTL olduğunu açıkladı.
Verilen bilgiye göre, grubun 9 aylık konsolide net satış gelirleri 2005 yılında 3 milyar 108 milyon YTL iken, bu yıl yüzde 19 artış göstererek 3 milyar 689 milyon YTL'ye yükseldi.
2006 yılının üçüncü çeyreğinde net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 3222 artarak 299 milyon YTL olarak gerçekleşti, 9 aylık dönemde ise yüzde 74'lük artışla 402 milyon YTL oldu.

Bu yıl Ereğli'de gerçekleştirilen toplam yatırım miktarı 42 proje için 187 milyon dolar, İskenderun'da 43 proje için 4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yeni yatırımlar
Oyak Genel Müdür Yardımcısı ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aydın Müderrisoğlu, mali tablolara ilişkin yapılan sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Müderrisoğlu, Erdemir ve İsdemir yönetim kurullarının galvaniz hattı ve ark ocağı yapılması çalışmalarına başlanması konusunda karar aldığını bildirerek, 1 milyon ton kapasiteli ark ocağı için 50 milyon dolar, 350 bin ton kapasiteli galvaniz tesisi için 100 milyon dolarlık bir yatırımın öngörüldüğünü aktardı.

'Durgunluk beklemiyoruz''
Müderrisoğlu, 2007 yılının seçim yılı olması nedeniyle otomotiv ve beyaz eşya sektöründe yaşanması muhtemel durgunluğun şirkete nasıl yansıyacağına yönelik bir soruya da, ''12 aylık dönemde Türkiye ekonomisinde bu sektörlerde çok fazla bir durgunluk beklemiyoruz. Erdemir'in ürettiği yassı mamul talebinde bir gerileme kesinlikle beklemiyoruz'' şeklinde cevap verdi.

Yabancı ortaklık görüşmelerine ilişkin olarak da Müderrisoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
''Yabancı ortaklık konusunda Sermaye Piyasası Kurulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına bildirmemiz gereken bir görüşme yürütmüyoruz. İşbirliklerine açığız. (İşbirliklerine açığız) derken olmazsa olmazlarımızla değerlendirmeye hazırız. Erdemir Grubunun ticari durumunun bağımsız olarak devam edebileceği işbirliklerine açığız. Ancak şu an itibariyle somut bir görüşme olmadığını aktarabilirim.''

"Rekabet konusunda endişemiz yok''

Aydın Müderrisoğlu, ''Elde edilen finansal sonuçlarından ardından Oyak, çelik işini sevdi diyebilir miyiz?'' yönündeki bir soru üzerine, ''Oyak, çelik işini Erdemir'i almadan önce de seviyordu. Erdemir'i ekonomiye gözle görülür katma değer sağlayabilir düşüncesiyle aldı' 'dedi.
Erdemir'in yüksek fiyatla alınmasından pişmanlık duyup duymadıklarını sorulması üzerine de Müderrisoğlu, ''Kesinlikle hayır, pişmanlık duymuyoruz. İleriye yönelik olarak çok umutluyuz. Kendimiz, hissedarlarımız ve memleketimiz için doğru bir adım olduğuna inanıyoruz'' görüşünü aktardı.

Müderrisoğlu, Ataer Holding'in Erdemir'le birleşmesi konusunda planları bulunmadığını vurgulayan Müderrisoğlu, Oyak'ın sosyal sorumluluk anlayışının en güzel örneğinin de 14 bin kişiye iş vermeleri olduğunu söyledi.
Grubun gelecek stratejilerinin sorulması üzerine Müderrisoğlu, 5 yıllık perspektifte mevcut tesisleri yüksek teknolojilerle iyileştirmeyi, daha sonra pazara dönük, müşteri odaklı bir ticari ilişki hedeflediklerini kaydetti.
Müderrisoğlu, ''10 sene sonraki Erdemir Grubunu, sadece Türkiye'de değil, bölgesinde ek üretim kapasitelerine ulaşmış, dünya çapında şirketlerle işbirliği yapar, katma değer yaratan çok daha büyük bir şirket olarak görüyorum'' diye konuştu.

100 milyon dolarlık tasarruf

Aydın Müderrisoğlu, karlılıkta 100 milyon dolarlık tasarrufun etkili olup olmadığının sorulması üzerine, bu tasarrufun etkisinin yıl sonunda veya 2007 ve 2008'de görülebileceğini söyledi.
Bu soruya ilişkin söz alan İsdemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ergün Oktay Okur da, 2. çeyrek rakamlarına bakmanın önemine işaret etti.
2. çeyrek sonunda Türkiye'de yurt dışı kaynaklı finansal dalgalanmalar yaşandığını anımsatan Okur, dolar kurunun 1,6 seviyelerinde olduğunu, bu nedenle toplam finansal giderlerinin 6. ay sonu itibariyle çok yüksek seviyelere ulaştığını aktardı.
Okur, 2005 yılı konsolide bazlı toplam finansal giderlerinin 79 milyon YTL seviyelerinde iken, bu yılın 6 aylık toplamında finansal gider rakamının 220 milyon YTL olarak gerçekleştiğini söyledi.

Okur, ''Yüksek miktarda artış nedeniyle 6. ayda aslında olması gereken karın altında bir kar gerçekleşmiştir'' dedi.
İsdemir Genel Müdürü İsmail Akçakmak da ''İsdemir'in İskenderun'a verdiği çevre kirliliğinin ne zaman sona ereceğine'' ilişkin bir soru üzerine, bu kapsamda 135 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını söyledi.
Bu soruya Okur, İsdemir'e yapılan çevre yatırımlarının 2008 yılı sonunda tam anlamıyla kendini göstereceği yanıtını verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100