14 Şubat 2005 Pazartesi 00:00
Özelleştirme adı altında  devlet tasfiye ediliyor!
Stratejik öneme sahip kâr eden kuruluşları özelleştirme adı altında bir bir haraç-mezat satılığa çıkaran zihniyet, şimdi de Tarım Bakanlığı'nı özelleştirmek için harekete geçti!.. ~|~ Özelleştirme adı altında tepeden tırnağa satılmaya çalışılan devlet kurumlarının ardından, Tarım Bakanlığı da satılığa çıkarılıyor!...Batılı ülkeler kamulaştırmaya hız verirken, Türkiye Cumhuriyeti elinde ne var ne yok satıyor. Hem de yok bahasına! Telekom, Tüpraş, THY ...vb dev kuruluşların satılmasına ilişkin kararın ardından, sıra şimdi de Tarım Bakanlığına geldi...

Tarım Bakanlığı, yeminli zirai danışmanlık sistemi getirmeye hazırlanıyor. Yeminli zirai danışmanlık sistemiyle ziraat, gıda, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim olmak üzere toplam 10 bin kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyor. "İşsiz ziraat mühendisi kalmayacak" sloganı ile yola çıkan Tarım Bakanlığı, yeminli zirai danışmanlık sistemi getirmeye hazırlanıyor. Yeminli zirai danışmanlık sistemiyle başta Doğrudan Gelir Desteği (DGD) kayıtları olmak üzere Tarım Bakanlığı görevlerini akredite edilmiş zirai danışmanlara devredecek.

Tarım Bakanlığı, hazırladığı "Akredite Zirai Danışmanlık Müessesi Projesiyle" bazı görevlerini "Yeminli Zirai Danışmanlara" devretmeye hazırlanıyor. Tarım sektörüne "Yeminli Zirai Danışmanlık" sistemini getiren düzenleme Tarım Bakanı Sami Güçlü tarafından sivil toplum örgütlerinin görüşlerine açıklanan "Tarım Yasa Tasarısı ve Tarım Bakanlığı Teşkilat Yasa Tasarısı"nda yer alıyor. Söz konusu değişiklikle Tarım Bakanlığı personeli tarafından yürütülen bazı hizmetlerin özel sektör tarafından yürütülmesine olanak sağlanacak. Söz konusu düzenleme çiftçilere ek bir yük getirecek. Buna göre, çiftçi devletten aldığı hizmet karşılığında bir bedel ödeyecek.

Bu düzenlemeyle, politika üretme ve denetim gibi fonksiyonlar dışında kalan her türlü görevin Yeminli Zirai Danışmanlara yaptırılması amaçlanıyor. Zirai Danışmanlara hangi görevlerin devredileceği ise akredite olduktan sonra ilgili Genel Müdürlükler tarafından belirlenecek. Devredilen her bir görevle ilgili olarak uygulama esasları ilgili genel müdürlük tarafından çıkartılacak ve zirai danışmanla sözleşme imzalanacak.

Görevler özel sektöre devredecek

Zirai Danışmanlık Sistemi ile ilgili bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşer Yardımcısı İsmail Hakkı Sayın, Zirai Danışmanlık sisteminin Tarım Gönüllüsü projesinden farklı olduğunu söyledi. Tarım Gönüllülerinin çiftçileri sivil toplum örgütleri ve il özel idarelerinden aldıkları ücretler karşılanan karşılığında çiftçiye üretim aşamasında bilgi verdiklerini anımsatan Sayın, Zirai Danışmanların ise Tarım Bakanlığı'nın yürüttüğü başta DGD ve prim kaydı olmak üzere TMO'nun alım?satım kaydı, mezbahaların denetimi gibi bir çok görevi devlet adına yapacaklarını söyledi. Tarım Bakanlığı'nın sadece DGD kayıtları için personelinin yüzde 60'ını görevlendirdiğini anlatan Sayın, "Zirai danışmanlık sistemi Tarım Bakanlığı'nın kendi kendini özelleştirmesi anlamına geliyor" dedi.

Yeminli Mali Müşavir uygulamasından esinlenerek başlatılan projeyle yaklaşık 8 ile 10 bin kişinin görev yapması amaçlanıyor. Tarım Bakanlığı'nda en az 3 yıl staj yapmış ve akredite belgesini almış ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleriyle Tarım Bakanlığı'nda en az 10 yıl görev yapmış ve en az şube müdürlüğü görevinde bulunanlarla 1000 Köye 1000 Tarımcı Projesi'nde görev yapmış tarım gönüllüleri Yeminli Zirai Danışman olabilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137