29 Aralık 2003 Pazartesi 00:00
Özelleştirme, davaların seyrini de olumsuz etkiliyor
Özelleştirmenin, özelleştirilen kamu kuruluşlarının taraf olduğu davaların seyrini de olumsuz etkilediği bildirildi. Özelleştirme nedeniyle, tesislerin satılması, kapatılması ve personelin dağıtılmasının, "kurumsal hafıza"nın yok olmasına neden olduğu, bunun da o kurumun davalarının takibini zorlaştırdığı kaydedildi.

TURBAN, Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK) ve TÜMOSAN'ın, özelleştirme kapsamında Sümer Holding'e devrinden sonra, bu kuruluşların taraf olduğu 700'e yakın dava da holdinge geçti. Devirden sonra TZDK ve TURBAN kapatılırken, varlıkları, tesisleri satıldı, personelleri de başka kurumlara dağıtıldı. Bu kurumlardan devir alınanlarla birlikte bin 500'e yakın davayı da Sümer Holding takip etmeye başladı.

Ancak, özelleştirme kapsamında tesislerin satılmış veya kapatılmış, personellerinin dağıtılmış olması nedeniyle, bu davaların takibi sırasında, yerinde tespit yapılması ya da belge ve bilgi sağlanması konusunda sorunlar yaşandığı belirtiliyor. "Kurumsal hafıza" olmadığı iç~|~in, dosya üzerinden davaların takibinde sorunlar yaşandığı anlatılıyor.

23 dava affa uğradı

Ömer Bilgin ve arkadaşları aleyhine görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçlarından muhtelif mahkemelerde açılmış 23 dava 4616 sayılı af yasası kapsamına girdi.

Bu kişiler aleyhine açılan ceza davalarından ve yapılan suç duyurularından 12 adedi sonuçlanırken, 3 davada sanıkların beraatine, 6 davada takipsizlik, 4 davada da bazı sanıkların Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre cezalandırılmasına karar verildi.

Söz konusu kişiler aleyhine açılan 18 ceza davası, aynı fiillerin başka ceza dosyalarında yargılama konusu yapılması nedeniyle, ilgili dosyalarla birleştirildi.

TZDK ve TÜMOSAN'ın davaları

TBMM KİT Komisyonu'na sunulan bilgiye göre, TZDK'nın 3 trilyon 466.9 milyar lira tutarında 141 davası, TÜMOSAN'ın da 3 trilyon 949.8 milyar lira tutarında 116 davası Sümer Holding'e devretti.

TZDK'nın davalarından 42'si hukuk, 1'i ceza, 67'si idari dava, 31'i icra takibi niteliğinde. Hukuk davalarının toplam tutarı 3.3 trilyon lira.

TÜMOSAN'nın da 11 hukuk, 6 ceza davası, 99 icra takibi yapılıyor. İcra takiplerinin toplam tutarı 2 trilyon 382.1 milyar lira.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.