22 Temmuz 2005 Cuma 00:00
Özelleştirmeleri düzenleyen yasa yürürlükte
Özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve farklı yorumları gidermeyi amaçlayan yasa Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Yasayla, 4046 Sayılı ''Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un ismi ''Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'' olarak sadeleştirildi. Kamulaştırma Yasası uyarınca yapılacak işlemlerin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla gerçekleştirilmesini düzenleyen yasa hükmü değiştirilerek, kamu kurum ve kuruluşlarının idareden, idarenin de kamu kurum ve kuruluşlarından talepleri konusunda karar alma yetkisi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) bırakıldı.
Yasaya göre, sermayesindeki kamu payı yüzde 15'in altında olan iştirak hisselerinin özelleştirilmesinde birden fazla teklif alınması şartı aranmayacak.
Çıkılan ihaleden sonuç alınamaması durumunda, ÖYK'nın onayı alınmak kaydıyla ''Belirli istekliler arasında ihale usulü''ne gidilecek. Bu usulle yapılacak ihaleler için alınacak tekliflerde teknoloji, yatırım, üretim ve istihdam şartlarından hangisinin veya hangilerinin aranacağı ve diğer esaslar, hazırlanacak ihale şartnamesinde belirtilecek.
İhale şartnamesi çerçevesinde isteklilerden, proje ve taahhütlerini içeren teklifler alınacak. Tekliflerin alınmasından sonra isteklilerle tek tek veya müştereken görüşme yapılmasına ihale komisyonunca karar verilecek. Yapılacak görüşmeler sonucunda ihale sonuçları, karara bağlanmak üzere kurula sunulacak.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.